The investigation of the preventive effectiveness of a dialectical behavior therapy skills training program adapted for Turkish college students
Türk üniversite öğrencileri için uyarlanmış diyalektik davranış terapisi beceri eğitimi programının koruyucu etkinliğinin araştırılması
- Tez No: 636231
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞE MELTEM ÜSTÜNDAĞ BUDAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 175
Özet
Bu araştırmanın birincil amacı 9 haftalık bir diyalektik davranış terapisi (DDT) beceri eğitimi uyarlamasının sağlıklı bir Türk üniversite öğrencileri örnekleminin DDT becerileri kullanımı, işlevsel olmayan başa çıkma stratejileri kullanımı, duygu düzenleme güçlükleri ve ruh sağlığı belirtileri üzerindeki koruyucu etkinliğini araştırmaktır. Araştırmanın ikincil amacı ise programın öğrenciler için uygulama elverişliliği, kabul edilebilirlik ve faydalılık derecelerini öğrencilerin açık uçlu değerlendirme sorularına verdikleri yazılı cevapların niteliksel analizi ile ortaya koymaktır. Araştırmanın örneklemi, 39 katılımcı beceri eğitiminin verildiği deney grubuna ve 33 katılımcı tedavisiz kontrol grubuna dahil olmak üzere, yaşları 19 ile 26 arasında değişen (Ort. = 22.43, S = 1.17) toplam 72 katılımcıdan oluşmaktadır. Niceliksel analizlerin sonuçları, kontrol koşuluna kıyasla uyarlanmış DDT beceri eğitim programının katılımcıların DDT becerileri kullanımını artırmada, işlevsel olmayan başa çıkma ve duygu düzenleme güçlüklerini ise azaltmada etkin olduğunu göstermektedir. Program sonrası katılımcıların ruh sağlığı belirtileri de düşüş eğilimi göstermiştir. Niteliksel analiz sonuçlarına göre katılımcılar programı kabul edilebilir ve faydalı bulmuş; değerlendirme sorularına cevaplarında programdan yüksek oranlarda fayda gördüklerini, olumlu bir deneyim yaşadıklarını, hedeflerine ulaştıklarını ve yaşamlarında anlamlı değişiklikler olduğunu belirtmişlerdir. Katılımcıların programa yüksek devamlılığı, programı bırakma oranlarının düşüklüğü ve verdikleri olumlu geri bildirimler programın uygulama elverişliliğinin göstergesi olmuştur. Tüm bu sonuçlar, bu çalışmada uygulanmış olan uyarlanmış DDT beceri eğitimi programının, üniversite öğrencilerinin işlevsel başa çıkma ve psikolojik iyi oluşlarını desteklemek için üniversite ders programları ve rehberlik hizmetlerinde kendine yer bulabilecek bir koruyucu ruh sağlığı programı olarak sağlıklı Türk üniversite öğrencileri popülasyonunda etkinliği, uygulama elverişliliği ve kabul edilebilirliğine kanıt sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The primary aim of the present study was to investigate the effectiveness of an adapted 9-week dialectical behavior therapy (DBT) skills training as a preventive program on the DBT skills use, use of dysfunctional coping strategies, difficulties with emotion regulation, and mental health symptoms of a nonclinical sample of Turkish college students. The secondary aim was to discern the feasibility, acceptability and beneficiality of the program for the students through qualitative analysis of their textual responses to evaluative questions about the program. The sample consisted of 72 participants, 19 to 26 years old (M = 22.43, SD = 1.17), 39 of whom were in the experimental group and underwent the training, and 33 of whom were in the no-treatment control group. Results of the quantitative analyses demonstrated that, compared to the control condition, the adapted DBT skills training program was effective in increasing participants' DBT skills use and reducing their dysfunctional coping and emotion regulation difficulties. There was also a trend for reduction of participants' mental health symptoms. Results of the qualitative analyses indicated that the participants perceived the program to be acceptable and beneficial with high percentages of reports of benefits, positive experiences, attainment of goals, and life changes following the program in their responses. High attendance, low attrition, and positive feedback of participants attested to the feasibility of the program. These results provide evidence for the effectiveness, feasibility, and acceptability of the adapted DBT skills training program utilized in the present study as a preventive intervention for the nonclinical Turkish college student population that could be incorporated in college curricula or college counseling services to enhance students' adaptive coping and psychological well-being.