Geleneksel çalgılarımızda ontolojik temeller ve biçimsel değişimler
Figurative variations and ontological fundamentals of traditional instruments
  1. Tez No: 63624
  2. Yazar: Z. TÜLİN DEĞİRMENCİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SERHAD DURMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
ÖZET Geleneksel Çalgılarımızda Ontolojik Temeller ve Biçimsel Değişimler başlıklı bu çalışmada; çalgıların tarihsel süreçte, kültürel kimlik kazanmaları ve biçimsel değişimleri incelendi. I.B ölümde, tarihsel incelemenin temel malzemesi olan musiki yazmaları incelendi. Böylece yaklaşık dörtyüz yıllık zaman diliminde kullanılan çalgılar listelenerek gruplandırıldı. Bu bilgiler diğer bölümler için tarihsel altyapıyı oluşturdu. II.Bölümde, musiki türlerine göre çalgılar incelendi. Ordu musikisi, dini musiki ve eğlence musikisinin seslendirilmesinde kullanılan çalgılar gruplandırıldı. Çalgıların bu farklı türler içerisinde yer almalarının nedenleri incelendi. Çalgıların, musiki geleneği içerisinde yer almasının, biçimsel ve timsal özelliklerinin yanısıra, toplumun inanç ve düşünce birliğini yansıtmasına bağlı olduğu görüldü. Bu özellikleri taşıyan bir çalgı ele alınarak tüm bu bilgiler doğrultusunda, üçüncü bölüm oluştu. İkinci bölümde ortaya koyduğumuz görüşler doğrultusunda“Ney”çalgısı seçildi. III. Bölüm,“Ney”çalgısının ortaya çıkışı, Türk Tasavvuf Musikisi 'nde yer alma nedenleri, biçimsel özellikleri, açkı sistemi (deliklerinin açılması, ölçümleme) incelenerek oluşturuldu. Sonuç olarak, bir çalgı insanın elinde şekil alır, insanın kullanımıyla çalgıdan ses (musiki) ortaya çıkar ve insan çalgısını dünyasal veya inançsal yaşantısı ile bütünleştirirse tarih içerisinde varolmaya devam edebilir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study titled“Ontological Foundations and Figurative Variations of our Traditional Musical Instruments”gaining a cultural identification and figurative changes of musical instruments during a historical period have been investigated. In the first part musical writings that are the fundamental factors of historical investigations have been examined. Thus, the musical instruments used nearly within the four hundred year period have been grouped and then listed. These findings have formed the historical background of the other parts. In the second part musical instruments are examined according to their musical types. Musical instruments used for composing military religious and amusing musical pieces have been grouped. The reasons of gatherings in these distinctive grouped have been looked into. Instruments taking parts in traditional music are related not only to their figurative and tonal properties but also to the reflecting of the relating to the beliefs and ideas of the general public. These ideas have been noticed. One instrument having these feautures is taken into account and the third part is formed according to these facts. In the third part the instrument“Ney”has been chosen because of the facts that have been presented in the second part. The appearance of the instrument“Ney”, the cause of the perfonmance in the Mystical Turkish Music, its figurative feautures, the system of openings, (the openings of the holes, measuring) have been formed by investigations. As a result, an instrument is formed in the hands of human beings, music is performed by using it. If a man unites his global and mystic life with his instrument, he can survive his existence in the historical period. n