Eğitim uzmanlarının sistem içindeki rolü ve önemi
Role and the importance of the educational specialist in the system
- Tez No: 63625
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDURRAHMAN TANRIÖĞEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
ÖZET Araştırmanın amacı, Milli Eğitim Bakanlığı Merkez Örgütü'nde görevli Eğitim uzmanlarının sistem içindeki rollerini gerçekleştirme düzeylerini ve bu rollerin önem düzeylerini a. Üst düzey yöneticiler b. Orta düzey yöneticiler c. Eğitim uzmanlarının algı ve beklentilerine göre ortaya çıkarmak ve buradan hareketle öneriler geliştirmektir. Araştırma şu sorulara yanıt aramaktadır. 1 -Milli Eğitim Bakanlığı'nda görevli Eğitim uzmanlarının sistem içindeki rollerinin gerçekleşme düzeyine ve rollerinin önem düzeyine ilişkin olarak a. Üst düzey yöneticilerin b. Orta düzey yöneticilerin c. Eğitim uzmanlarının algı ve beklentileri nasıldır? 2-Milli Eğitim Bakanlığı'nda görevli Eğitim uzmanlarının sistem içindeki planlama, araştırma, geliştirme, mevzuat geliştirme, program geliştirme, rehberlik, hizmetiçi eğitim danışmanlık boyutlarındaki rollerine ilişkin olarak a. Üst düzey yöneticilerin b. Orta düzey yöneticilerin c. Eğitim uzmanlarının algı ve beklentileri nasıldır? 3-Bu algı ve beklentiler onların a. unvanlarına b. cinsiyetlerine c. yaşlarına d. kıdemlerine e. öğrenim düzeylerine f. branşlarına göre farklılık göstermekte midir? Araştırmada veri toplama aracı olarak“Eğitim uzmanlarının rolleri ve rollerinin önemleri”anketi kullanılmıştır. Anket 5 dereceli likert tipi ölçek ve rol boyutunu içeren 58 maddeden oluşmuştur. Araştırmanın evrenini Milli Eğitim Bakanlığı Merkez Örgütü'nde Eğitim uzmanlarının bulunduğu birimlerde görev yapan; Üst düzey yöneticiler, Orta düzey yöneticiler ve Eğitim uzmanlarının kendileri oluşturmaktadır. Örneklemin, Eğitim uzmanlarının çalıştığı birimleri temsil edebilmesi dikkate alınarak 41 Üst düzey yönetici, 92 Orta düzey yönetici ve 124 Eğitim uzmanlarınından oluşmuştur. Araştırmada elde edilen verilerin istatistiksel çözümlemeleri“SPSS-WIN programı kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Algılarda ve beklentilerdeki karşılaştırmalar ”ANOVA“ (Varyans Analizi), ”t“ testi aracılığıyla yapılmıştır. IIIAraştırma sürecinde elde edilen bulgular şunlardır: 1 -Eğitim uzmanlarının rolleri ”çok önemli“ ve ”önemli“ dir. ”Az Önemli“ ve ”önemsiz“ rolleri bulunmamaktadır. Eğitim uzmanları ”çok önemli“ ve ”önemli“ olan rollerinden çok azını ”orta“ ve diğerlerinde ”az“ düzeyinde oynamaktadırlar. ”Çok“ oynadıkları ve ”hiç“ oynamadıkları roller bulunmamaktadır. 2-Eğitim uzmanlarının ”orta“ düzeyde oynadıkları rolleri ”bilgi, belge, doküman, istatistiksel veri toplama, değerlendirme“ ile ”mevzuat değişikliklerini izleme-değerlendirme“ ve ”gerekli gördüğü tekliflerde bulunma“ rollerinden oluşmaktadır. Diğer rollerini ”az" düzeyde gerçekleştirmektedirler. 3 -Üst düzey ve Orta düzey yöneticilerin Eğitim uzmanlarının rollerini gerçekleştirme düzeylerine ilişkin algılarında anlamlı farklılıklar çıkmıştır. Orta düzey yöneticiler Üst düzey yöneticilere göre Eğitim uzmanlarının rollerini daha az gerçekleştirdiklerini düşünmektedirler, 4-Kadın ve erkek deneklerin Eğitim uzmanlarının rollerinin önem düzeylerine ilişkin beklentilerinde anlamlı farklılıklar çıkmıştır. Kadın denekler erkek deneklere göre Eğitim uzmanlarının rollerinin daha önemli olduğunu düşünmektedirler. IV
Özet (Çeviri)
SUMMARY The purpose of study was to determine the perceptions and expectations of upper level administrators and educational specialists towards the roles of educational specialists working for Ministry of National Education at the central offices and offer some suggestions. In this research the following sub-problems were tested: 1. What are the perceptions and expectations of upper-level, mid-level administrators and educational specialists toward the roles of educational specialists in the system? 2. What are the perceptions and expectations of upper-level, mid-level administrators and educational specialists toward the roles of educational specialists in some dimensions such as planning, research and development, policy making, curriculum development, guidance and counseling and inservice training? 3. Are there any significant differences between perceptions and expectations of upper-level, mid-level administrators and educational specialists toward the roles of educational specialists according to their (a) titles, (b) gender, (c) ages, (d) seniorities, (e) level of education and (f) branches? The data was collected by administering a questionnaire in Likert type with 58 items. The sample of the study was drawn from the population which consist of all upper-level and mid-level administrators and educational specialists working for the Ministry of National Education. The sample was composed of 41 upper level-administrators, 92 mid-level administrators and 124 educational specialists. The data collected was analyzed with the help of SPSS (Statistical Package for Social Sciences) and the comparisons between perceptions and expectation of the subject according to several demographic characteristics have been made by using frequency distributions, ANOVA (Analysis of Variance) and“t”test. The following findings have been found by analyzing the data:1. The roles of educational specialists have been found as“very important”and“important”levels. No subjects marked the“little important”or“not important”options. According to the perceptions of the subjects educational specialists play their important roles on the“avarage”or“below avarage”levels. There are not any roles which are played by educational specialists on the“never”or“very much”levels. 2. Educational specialists play the following roles on the avarege level:“collecting information, document, statistical data, investigation, evaluation and suggesting necessary hanges.”It's been found that they play other roles on the“very little”level according to the perceptions of the subfects 3. There is a significant differences between the perceptions of upper level adminisrators and mid-level administrators towards the roles of educational specialists. The mean scores of upper level administrators perceptions about the roles of educational specialists has been found greater than the mid-level administors mean scores. 4. There is significant differences between the expectations of male and female subjects towards the roles of educational specialists. The mean scores of female subjects' expectations about the roles of educational specialists has been found greater than the male subjects,2 mean scores. VI