Bankaların sosyal medyada uyguladıkları pazarlama kampanyaları ile markaya yönelik tutum arasındaki ilişki
The relationship between the marketing campaigns implemented by banks in social media and the attitude to the brand
  1. Tez No: 690629
  2. Yazar: NURGÜL SEDEFOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞAFAK ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Reklamcılık, Advertising
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Reklamcılık ve Marka İletişimi Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Reklamcılık ve Marka İletişimi Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
Günümüz internet kullanımının yaygınlaşması ile dijital pazarlama kullanımı daha çok artmıştır. Finans kuruluşları açısından büyük önem taşıyan bankacılık sektörü, kendi hizmetlerini ve müşteri ilişkilerini güçlendirebilmek adına sosyal medyayı aktif olarak kullanmaktadır. Türkiye'de faaliyet gösteren aktif büyüklüğüne göre banka sıralaması içeriğinde yer alan ilk beş banka markası seçilerek ilgili banka markalarının ortak konuya sahip instagram paylaşımları incelenmiştir. Bu çalışmada, banka markalarının sosyal medyada yaptıkları kampanyaların marka tutumuna olan etkisi incelenmiştir. İstanbul ilinde faaliyet gösteren farklı sektörlerdeki çalışanlara yönelik bir araştırma yapılarak elde edilen veriler istatiksel yöntemlerle analiz edilmiştir. Yapılan analiz sonucunda banka markalarına ait instagram paylaşımlarının özgün, anlaşılır ve net olması gerekmektedir. Tüketiciler için gönderilerin güncel, dikkat çekici ve gerçeği yansıtması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
With today's internet dissemination, the use of digital marketing is more and more goods. Those who actively use social media in the production sector, which is of great importance in the finance sector, within their own body and to help the customer. Instagram shares are shared by the relevant bank brands by choosing the first bank brand that is included in the bank strategies according to the asset size operating in Turkey. In this study, the campaigns of the campaigns of the banks to the brands. Targeted control analysis, which was obtained for an indicative purpose operating in Istanbul, was not carried out. In the analyzes made, the Instagram shares must be original, branded and clear. For consumers, posts need to be up-to-date, careful, and truthful.