Deniz taşımacılığında navlun piyasaları ve Türkiye açısından önemi
The Freight markets in maritime transportation and importance for Turkiye
  1. Tez No: 63627
  2. Yazar: M. SERDAR AYAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER BAYBARS TEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ulaşım, İşletme, Transportation, Business Administration
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Deniz İşletmeleri Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
ÖZET Günden güne dünya ticaretinin giderek daha önemli bir konuma gelmesinin nedeni dünyadaki mevcut kaynakların ülkeler arasında eşit bir şekilde dağılmamasından kaynaklanmaktadır. Bunun yanısıra dünya ticareti açısından denizyolu taşımacılığı, dünyanın yaklaşık % 75'inin denizlerle kaplı olması nedeniyle, diğer taşıma şekillerine oranla daha avantajlı bir konuma gelmiştir. Denizyolu taşımacılığının güvenli, süratli ve taşıma birim maliyetinin düşük olması nedeniyle dünya ticaretinin % 90' ı denizyolu aracılığıyla yapılmaktadır. Denizciliğe önem veren ülkelerde bu nedenle dünya deniz taşımacılığı içinde navlun gelirlerini artırabilmek için birbirleriyle yoğun bir rekabet içine girmişlerdir. Buna bağlı olarak navlunu etkileyen faktörler, maliyetler, fiyatlandırma ve karşılaşılan risklere karşı korunma navlun gelirlerinin artırılmasında büyük önem taşımaya başlamıştır. Türkiye'de ise denizyolu taşımacılığına gereken önem verilmemektedir. Bu alanda çeşitli sorunlar yaşanmaktadır. Ülkemizin navlun gelirlerinin artırılması ancak denizyolu taşımacılığında yaşanan sorunların çözümüyle olanaklı bir hale gelebilecektir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Day by day the importance of the world trade increases. But the unequal distribution of the scarce resources in the world aggravates the problems of international trade. In order to reap the benefits of international trade, it must flow smoothly. One important means that can facilitate these flows is the well-functioning transportation modes. Among these modes, maritime transportation comes first. Maritime transportation has great advantages wrren compared with the other transportation modes, because first of all 75% of the world is covered by sea. Maritime transportation is safer and faster than the other transportation modes and its unit costs are low than the other modes. Because of these advantages 90% of the world trade is being materialized by means of maritime transportation. The countries in the world try to increase their freights in this competitive environment. Costs, prices and the commercial risks influence are very important for increasing the freights. Turkey also is facing a lot of problems in maritime transportation that affects the freights. First of all our country must solve the maritime transportation problems for increasing freights.