Radyal kapaklı açık kanallarda eşik türünün debi katsayısı üzerine etkisi
Effect of sill type on discharge coefficient in open channels with radial gate
- Tez No: 636283
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMERUL FARUK DURSUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Açık kanal akımlarında kapak altı akışların modellenmesi amacıyla birçok çalışma yapılmıştır. Kapak boyutlarının ve maliyetinin düşürülmesi Hidrolik Mühendislerinin araştırma alanları arasında yer almaktadır. Baraj ve bağlamaların dolusavakları, dipsavak ve su alma yapıları ile açık kanalların içerisinde kontrol yapısı olarak düz ve radyal kapaklar yaygın olarak kullanılmaktadır. Kapaklar, mansap su seviyelerine bağlı olarak serbest yüzeyli ve batmış akım koşullarında çalıştırılırlar. Bu tez çalışmasında, serbest akım koşullarındaki bir açık kanal içerisinde eşik kullanımının, radyal kapakların debi katsayısına olan etkisi araştırılmıştır. Farklı geometri ve yüksekliklerdeki eşikler, farklı debi değerleri için test edilmiştir. Bu kapsamda 38.5 cm genişliğindeki açık kanalda 9 farklı debi değeri için toplamda 666 adet deneysel çalışma yürütülmüştür. Elde edilen sonuçlara göre, farklı eşik yükseklikleri ve farklı eşik geometrilerinin debi katsayısı üzerindeki etkisi tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Many studies have been carried out to model under-gate flows in open channel flows. Reducing gate dimensions and costs is the field of research for hydraulic engineers. Sluice and radial gates are widely used as the control structure at the spillways, bottom outlet and water intake structures of the dams and in open channels. The gates are operated under free surface and submerged flow conditions depending on the downstream water levels. In this thesis, the effect of the sills on the discharge coefficient of radial gates in the case of free flow condition were investigated. Sills of different geometry and different heights were tested for different flow rates. In this context, a total of 666 experimental studies were carried out for 9 different flow values in the 38.5 cm width open channel. According to the results, the effect of different sill heights and different sill geometries on the flow coefficient is discussed. The effects of the sills as variable geometric parameters on length, height and slope of discharge coefficient were investigated.