Türkiye'de 1980 sonrası dönemde uygulanan özelleştirme politikasının istikrar politikaları içinde yeri ve önemi
Privatisation policy implemented in Turkey after 1980 and it's role and importance in stability policy
  1. Tez No: 63629
  2. Yazar: ESRA SİVEREKLİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FEVZİ DEVRİM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 201
Özet
ÖZET 1930' lu yıllarda devletin ekonomik hayata müdahalesi sonucu ortaya çıkan KİT' 1er, Türkiye' de de önem kazanmış ve bir çok alanda faaliyette bulunmuştur. Ancak zamanla ekonomik şartlarda meydana gelen gelişmeler, dünya ekonomik görüşünün“ Serbest Piyasa Ekonomisi ”akımına doğru kaymasına neden olmuş ve bu çerçevede“ Özelleştirme ”olgusu önem kazanmıştır. 1980' li yıllardan itibaren gerek Dünya' da gerekse Türkiye' de güncellik kazanan“ özelleştirme ”, sağlıklı ekonomik kararların alınmasına yönelik ortamın oluşturulması için uygulanan“ Ekonomik İstikrar Programı ”içerisinde de programı tamamlayıcı bir unsur olarak yer alımıştır. Bozulan ülke ekonomisini düzeltmek amacıyla 24 Ocak 1980 yılında uygulamaya konulan 24 Ocak Kararlan dahilinde ülkemizde ilk kez“ Serbest Piyasa Ekonomisi ”ne geçiş yönünde adım atılmış ve 1986 yılından sonra bu program çerçevesinde özelleştirme uygulamalarına hız verilmeye çalışılmıştır. Özal' in iktidarda olduğu bu dönem ve daha sonraki dönemlerde serbest piyasa ve özel girişime dayalı model benimsenmiş ve istikrar politikası kararlarının alınmasında arz - yönlü iktisat düşüncesi ve monetarist yaklaşımların etkili olduğu görülmüştür. 24 Ocak 1980 İstikrar Programını takiben, para politikasına yönelik önlemlerden oluşan 4 Şubat Kararlan' nın ardından gündeme gelen 5 Nisan 1994 Ekonomik İstikrar Programının esas amacı enflasyonu düşürmek, Türk Lirasına istikrar kazandırmak, ekonomik ve sosyal kalkınmayı sosyal dengeleri de gözeten bir temele oturtmak ve ihracat artışını hızlandırmak olmuştur. Bu kararlar çerçevesinde özelleştirme uygulamalannı bir düzene oturtmak ve serbest piyasa ekonomisini yerleştirmek amacıyla 27- 11- 1994 Tarihinde 4046 Sayılı“ Özelleştirme Kanunu ”yürürlüğe girerek, bu kanun ile özelleştirme alanında ilk yasal düzenleme gerçekleştirilmiştir. Ülkemizde 1980 sonrasında uygulanan özelleştirme politikası, özellikle 5 Nisan Kararlan' nda gelişme göstermiş ve“ Liberalizm ”anlayışı doğrultusunda özelleştirme uygulamalanna bu dönemde ağırlık verilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT State Economical Enterprises ( SEE' s ) which had come into existence as a result of government' s intervention to the economy in 1930' s have gained significant importance and served in the wide range of fields. However, developments due to economical conditions have forced world' s economical trend to be diverted to“ Free Market Economy ”and within this framework the sense of“ Privatisation ”has become a central issue. As from 1980' s privatisation became a dominant issue in the world and in Turkey respectively. It has been a complementary element to the“ Economical Stability Program ”to be implemented in order to create the conditions in which sound economical decisions could be reached. With implementation ofaustery measures known as 24 January Decisions on 24 th January, 1980 for the purpose of improving nation's deterioated economy“ and within this concept, the application of privatisation was being accelerated as from 1986. During the period of Ozal Government and following terms, free market and private enterprise models have been accepted and the monetaristic and as well as supply-directed economical approaches have shown their effects on decisions taken for stability policies. Following the stability program of 24th January, 1980, 4th February decisions were put in force containing the measures towards the monetary policy and then came Economical Stability Program dated 5th April, 1994 whichhas mainly aimed to drop the level of inflation and stabilize Turkish Currency thereby to establish economical and social developments and to maintain social balance and as well as to speed up export increases. Within this framework of these decisions, ”Pricatisation Law“ No 4046 came in force on 27th November, 1994 in order setting up the regulations to implement privatisation and free market economy. By introducing this Lae, for the first time the legal arrangements have been made in the filed of privatisation. The policy of privatisation which has been implemented in Turkey since 1980 has particularly shown it's effects on 5th April Decisions and full emphasis was given to the application of privatisation during this period within the concept of ”Liberalism".