Bireylerin kariyer tercihlerini etkileyen faktörlerin yapay sinir ağları ile analizi
Analysis of factors affecting individuals career preferences with artificial neural networks
- Tez No: 636307
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SELÇUK ALP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Meslek seçimi bireyin tüm hayatını etkileyen en önemli kararlardan biridir. Meslek seçim sürecinde ve sonrasında, birey iş hayatı ile ilgili kararlar almaya devam etmektedir. Meslek seçim süreci ve sonrasında, bireyin karar verdiği ve hayatını etkileyen bu süreç, kariyer planlama süreci olarak ifade edilebilir. Kariyer planlama süreci, bireyin mesleğini hangi kurumlarda ve nasıl bir pozisyonda yapma isteğini ifade etmektedir. Bireyin meslek seçim sürecini etkileyen birçok faktör söz konusudur. Benzer şekilde bireyin kariyer planlama sürecinde alternatifleri değerlendirirken önem verdiği kriterler vardır. Bu çalışmanın amacı, bireylerin meslek seçim sürecinde etkisi altında kaldığı faktörler ile bireyin kariyer planlama sürecinde alternatifleri değerlendirirken önem verdiği kriterler arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Bu çalışmada literatür taraması ve uzman görüşleri dikkate alınarak bireylerin meslek seçim sürecini etkileyen faktörler ve kariyer planlama sürecinde alternatifleri değerlendirirken göz önünde bulundurduğu kriterler belirlenmiştir. Daha sonra her bir birey için kariyer planlama sürecini etkileyen kriterlerin önemleri Bulanık Analitik Hiyerarşi Prosesi yöntemi ile hesaplanmıştır. Ağırlıklar hesaplandıktan sonra, bireyin meslek seçim sürecini etkileyen faktörler ve kariyer planlama sürecinde etkili olan kriterlerin ağırlıkları arasındaki ilişki, Korelasyon Analizi ile incelenmiştir. Bireylerin kariyer planlama sürecini etkileyen kriterlerin ağırlıklarının, bireyin meslek seçim sürecini etkileyen faktörlere göre farklılık gösterip göstermediği ise t-testi ve ANOVA ile incelenmiştir. Meslek seçim sürecini etkileyen faktörler ile kariyer planlama sürecini etkileyen en önemli kriter arasındaki ilişki, yapay sinir ağı modeli ile incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Job selection is one of the most important decisions that affect the whole life of the person. People continue to make decisions about business life during and after the job selection process. Another process that the person decides and affects his/her life is the career planning process. Career planning process expresses the desire of person to perform his/her profession in which institutions and in what position. There are many factors that affect the job selection process. There are important criteria in evaluating alternatives in career planning process.The purpose of this study is to examine the relationship between the factors that people are affected by in the job selection and the criteria that they attach importance to in the career planning and selection process. In this study, the factors affecting the job selection and the criteria taken into consideration in career planning process are determined by considering the literature review and expert opinions. Then, the importance of each criterion affecting career planning and selection process for each person is calculated by the Fuzzy Analytical Hierarchy Process. After the weights were calculated, the relationship between the factors affecting the job selection process and the weights of the criteria affecting career planning process was examined by Correlation Analysis. Whether the weight of the criteria that affect the career planning process of person varies according to the factors affecting the job selection process, it was examined with ttest and ANOVA. The relationship between the factors affecting the job selection process and the most important criterion affecting the career planning process was examined with the artificial neural network.