Üniversite öğrencilerinin meslek ve kariyer seçimi ile kişilik özellikleri arasındaki ilişki: İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi öğrencileri üzerine bir araştırma
The relationship between the choice of profession of the students at bachelor's degree and their personality characteristics: An implementation on Faculties of Economics and Administrative sciences students
- Tez No: 461988
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SONER TASLAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
Meslek seçimi kişiler açısından çok önemlidir ve bu seçim kişinin hayatının tüm alanlarını doğrudan etkilemektedir. Bireyin tüm hayatını etkileyen bu seçim, kişinin kendi isteklerinden ziyade dışsal faktörlerin etkisi ile yapılmaktadır. Dolayısıyla bireyler ilgi alanları ve kişilik tipleri ile uyuşmayan meslekleri yapmak zorunda kalmaktadırlar. Bu durum, meslekler ile kişiler arasında uyumsuzluklar yaratmakta ve bireylerin iş hayatlarını olumsuz yönde etkilemektedir. Bireylerin meslek tercihi ile ilgili kararları genellikle üniversite yıllarında şekillenmeye başlamaktadır. Buradan hareketle; bu çalışmada, üniversite öğrencilerinin mesleki tercihleri ve kişilikleri arasındaki uyum Holland'ın mesleki kişilik kuramı çerçevesinde incelenmiştir. Çalışmanın amacı, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi son sınıf öğrencilerinin kariyer tercihlerini belirlemek ve bu tercihler ile kişilik tipleri arasındaki uyumu ortaya koymaktır. Anket tekniği ile toplanan veriler analiz edilmiş ve yapılan analiz sonucunda genel itibariyle, Holland'ın mesleki kişilik kuramına dayanarak, öğrencilerin kişilik tipleri ile meslek tercihleri arasında bir uyumsuzluk olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The choise of profession is very important in terms of people, and this choise directly affects all areas of one's life. This choice, which affects the entire life of the individual, is made by the influence of external factors rather than one's own wishes. Therefore, individuals have to make professions that are incompatiable with their interests and personality types. This situation creates incompatibilities between the professions and the persons and affects the indivual's business life in a negative way. Individual's decision about profession preference are usually beginning to take shape in university years. Move from here, in this study the harmony between the professional preferences and personalities of university students was studied within the framework of Holland's professional personality theory. The aim of this research is determine the profession preference of the senior students of Muğla Sıtkı Koçman University Faculty of Economics and Administrative Sciences and to put forward the harmony between these preferences and personality types. The data collected with the survey technique were analyzed and it was determined that there is a general incompatibility between the personality types of the students and the profession preference as a result of the analysis.