Öğrencilerin üniversite bölüm tercihleri ve kariyer yönelimleri arasındaki ilişkiye dair bir araştırma
A study of the relationship between university students' department preferences and career trends
  1. Tez No: 287835
  2. Yazar: EMRE İBİŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET CEVAT ACAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, İşletme, Education and Training, Business Administration
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 188
Özet
Bireylerin beklentilerindeki gelişmeler kariyer planlamasının ve meslek seçiminin de önemini arttırmaktadır. Bu bağlamda bilgi çağında kariyer planlaması ve meslek seçimi yeni bir boyut kazanmıştır. Bu çalışmada bireylerin meslek seçimleri konusunda ilk adım olan üniversitedeki bölümlerini tercih etmelerinde etkilendikleri faktörler ile bireysel kariyer planlamasına verilen önem arasındaki ilişkilerin incelenmesi ana amacı oluşturmuştur. Ayrıca üniversite bölüm tercihlerini etkileyen faktörlerin etki düzeylerinin ve bireysel kariyer planlamasına verilen önem düzeyinin demografik özelliklere göre farklılaşma durumu araştırılmıştır.Bu çalışma sonucunda ulaşılan sonuçlar şöyle özetlenebilir:a)Üniversite bölüm tercihini etkileme konusunda mesleki değerler ve başarı güdüsü diğer faktörlere göre daha etkili, genel olarak ailevi faktörler ise üniversite bölüm seçiminde en az etkilidir.b)Kendi ilgi, beceri, değerlerini belirleme ve kariyer planlarına ulaşmak konusunda özen gösterme, bunların gerçekleşmesi için gereken çabayı sarf etme bireysel kariyer planlamada en fazla önem verilen konulardır.c)İlgi, yetenek, mesleki değerler ve psikolojik gereksinimler faktörlerinden etkilenerek seçim yapan kişilerin, bireysel kariyer planlama faaliyetlerine katılma düzeyi daha yüksektir.
Özet (Çeviri)
Expectations of individuals in career planning and development increases the importance of career choice. In this context, career planning and career choices in the information age has gained a new dimension. This study is the first step on the career choices of individuals who were affected by the university and should prefer the part of individual career planning factors and the importance of examining the relationship between the main objective consisted of. Preferences also affect the university departments and individual career planning levels of the factors that influence the level of importance given to the differentiation status was evaluated according to demographic characteristics.The results that are reached in this study can be summarized as follows:a)University departments and professional values in preference to influence achievement motivation to be more effective than other factors, mainly the familial factors in the selection of university departments is the least effective.b)Own interests, skills, values, determination and attention on achieving their career plans, they need reasonable efforts to realize the most important factors of individual career planning are the topics.c)Interests, skills, professional values and psychological needs of persons engaged in election influenced by factors, it is higher than the level of participation in the activities of individual career planning.