Sınıf öğretmenlerinin kariyer planlarının incelenmesi
Review of classroom teachers' career plans
- Tez No: 885677
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Kariyer planlama tüm bireyler için önemli olmakla birlikte, sınıf öğretmenleri açısından daha fazla önem arz etmektedir. Çünkü eğitim ilk olarak aile de başlamakta, sonrasında bireylerin eğitim ve öğretim çağına gelmesiyle birlikte devreye sınıf öğretmenleri de girmektedir. Bu açıdan kariyerlerinde sınıf öğretmenliği mesleğini seçen kişilerin, kişiliklerine, yetenek ve becerilerine uygun olarak bu mesleği seçmeleri, bireylere yararlı ve verimli eğitim sunmaları için gereklidir. Bu yüzden, araştırmanın konusu, özel okullarda ve devlet okullarında görev yapan sınıf öğretmenlerinin kariyer planlamalarının incelenmesidir. Özel okullarda ve devlet okullarında görev yapan sınıf öğretmenlerinin kariyer planlamalarını irdeleyen bu çalışmada literatürdeki kariyer kavramı ve kariyer planlama kavramı konuları da detaylı bir şekilde ele alınmıştır. Bu çalışmanın amacı, özel okullarda ve devlet okullarında görev yapan sınıf öğretmenlerinin kariyer tercihlerinin nedenlerini açıklamak üzere yapılmıştır. Sınıf öğretmenlerinin kariyer tercihlerini ve kariyer planlamalarını incelemek üzere yapılan bu çalışma olgubilim (fenomenoloji) yöntemi ile gerçekleştirilen nitel bir çalışmadır. Malatya ilindeki özel okullarda görev yapan 10 sınıf öğretmeni, devlet okullarında görev yapan 10 sınıf öğretmeni olmak üzere toplamda 20 sınıf öğretmeniyle yarı yapılandırılmış sorularla yüz yüze görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Çalışmanın ana sorusunda ise; sınıf öğretmenlerinin kariyer tercihlerini etkileyen faktörler nelerdir? sorusuna cevap aranmıştır. Katılımcılar ile yüz yüze yapılan görüşmeler sonucunda; çocuk sevgisi, öğretme tutkusu, mesleğin kutsallığı, insan yetiştirmek, kişisel tatmin ve haz duygusu, bilgi alışverişi olmak üzere kişisel faktörler ortaya çıkarılmıştır. Memurluğa atanma durumlarının kolay olması, aile ve çevre yönlendirmesi, çalışma saatlerinin azlığı, tatil fırsatlarının fazla olması, toplumda saygın bir meslek olarak görülmesi, ilkokul öğretmenlerinin etkisi, garanti bir meslek olarak görülmesi, maaşların iyi olması çevresel faktörler olarak tespit edilmiştir. Özgür çalışma ortamı, sosyal imkanlarının fazla olması, sınıf mevcudunun az olması, öğrencilerin sosyo ekonomik düzeylerindeki eşitlik, teknolojik ve fiziki imkanların olması, sosyal tesis imkanları öğretmenlerin özel okul tercihini etkileyen örgütsel faktörlerdir. Kamu personeli seçme sınavı başarısı, meslek garantisi, mesleki eğitimin fazla olması, özlük hakları, çalışma saatlerinin az olması, yaz tatilinin olması, ücret düzeyinin iyi olması, hesap verilebilirliğin normlara bağlı olması, okulda geçirilen sürenin az olması, veli baskısının olmaması, idare veya işveren baskısının olmaması, haftasonu tatili, ticari kaygı olmaması öğretmenlerin devlet okul tercihini etkileyen örgütsel faktörlerdir.
Özet (Çeviri)
Although career planning is important for all individuals, it is even more important for classroom teachers. Because education first starts in the family, and then classroom teachers come into play when individuals reach the age of education and training. In this respect, it is necessary for people who choose the classroom teaching profession in their careers to choose this profession in accordance with their personalities, talents and skills in order to provide useful and efficient education to individuals. Therefore, the subject of the research is to examine the career planning of classroom teachers working in private and public schools. In this study, which examines the career planning of classroom teachers working in private and public schools, the concepts of career and career planning in the literature are also discussed in detail. The purpose of this study was to explain the reasons for the career choices of classroom teachers working in private and public schools. This study, which was conducted to examine the career choices and career planning of classroom teachers, is a qualitative study conducted with the phenomenology method. Face-to-face interviews were conducted with a total of 20 classroom teachers, 10 of whom were working in private schools and 10 of whom were working in public schools in Malatya province, using semi-structured questions. The main question of the study was; What are the factors that affect the career choices of classroom teachers? As a result of the face-to-face interviews with the participants; personal factors such as love of children, passion for teaching, sanctity of the profession, raising people, personal satisfaction and pleasure, and information exchange were revealed. The ease of appointment to civil service, family and social guidance, short working hours, many holiday opportunities, being seen as a respected profession in society, the influence of primary school teachers, being seen as a guaranteed profession, and good salaries were determined as environmental factors. Free working environment, having more social opportunities, small class sizes, equality in the socio-economic levels of students, technological and physical opportunities, social facility opportunities are the organizational factors that affect teachers' private school preferences. Public personnel selection exam success, job guarantee, more vocational training, statutory rights, short working hours, summer vacation, good wage level, accountability being based on norms, short time spent at school, no parental pressure, no administrative or employer pressure, weekend vacation, no commercial concerns are the organizational factors that affect teachers' public school preferences.