A research on consumer perceptions related to price reductions in e-commerce
E-ticarette fiyat indirimlerine ilişkin tüketici algıları araştırması
- Tez No: 636325
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BURCU İNCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu çalışmanın temel amacı, herhangi bir ürün veya hizmette fiyat indiriminin tüketicilerin e-ticaretteki satın alma niyetlerine ilişkin algılarını nasıl etkilediğini incelemektir. Veriler, bir grup tüketiciden, e-ticarette fiyat indirimlerine yönelik tutum ve bakış açılarıyla ilgili kalemlerden oluşan bir odak grup görüşmesi yoluyla toplanmıştır. Ayrıca, katılımcıların sosyo-demografik bilgileri cinsiyet, yaş, meslek ve eğitim durumu gibi sosyo-demografik bir formla toplanmıştır. Veriler, nitel araştırma yöntemine göre toplanmış ve analiz edilmiştir. Elde edilen bulgular, çevrimiçi mağazalardaki fiyatların fiziksel mağazalarla aynı olmayabileceğini ve aynı veya benzer ürünler için daha uygun fiyatlar sunabileceğini göstermiştir. İnternetten alışveriş yapılan en yaygın ürünler spor malzemeleri, saatler, elektronik eşyalar, ayakkabılar ve kitaplar olarak belirlenmiştir. Uygun fiyatlar, güvenlik, güvenilirlik ve müşterilerin incelemeleri, çevrimiçi mağazalardan satın almanın en önemli nedenleri arasındadır.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to investigate how price reduction on any products or services affect consumers' perceptions regarding their purchase intentions in e-commerce. The data has been collected from a group of consumers through in-depth interview that consists of features concerning their attitudes and perspectives towards price reductions in e-commerce. Also, sociodemographic information of the participants has been gathered by a sociodemographic form including gender, age, occupation, and education status. The data has been collected and analyzed according to the qualitative research methodology. The findings have revealed that the prices in online stores might not be the same as the physical stores and online stores offer more affordable prices for the same or similar products. The most common products that have been shopped online are sporting goods, watches, electronics, shoes, and books. Affordable prices, security, dependability, and customers' review are among the top reasons to shop online stores.