Okuyucu tiyatrosunun ilköğretim 4. sınıf öğrencilerinin akıcı okuma ve okuduğunu anlama becerilerine etkisi
Effect of readers theater on primary school 4th grade students' fluent reading and reading comprehension skills
  1. Tez No: 636326
  2. Yazar: KÜBRA BABACAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
Bu araştırmada okuyucu tiyatrosunun öğrencilerin akıcı okuma ve okuduğunu anlama becerilerine etkisi incelenmiştir. Araştırmada nicel yöntemlerden yarı deneysel desen kullanılmıştır. Araştırma 2019-2020 eğitim öğretim yılında Ankara iline bağlı Mamak ilçesinde bir devlet okulunda 14 hafta süreyle gerçekleştirilmiştir. Araştırmaya ilkokul 4. sınıfta öğrenim gören 29 öğrenci katılmıştır. Deney grubu 15, kontrol grubu ise 14 öğrenciden oluşmaktadır. Okuyucu tiyatrosu etkinlikleri deney grubunda araştırmacı tarafından uygulanmış; kontrol grubuyla ise herhangi bir uygulama yapılmamıştır. Veri toplama sürecinde öğrencilerin okuduğunu anlama düzeylerini belirlemek için okuduğunu anlama testi, akıcı okuma düzeylerini belirlemek için kelime tanıma yüzdesi, okuma hızı ve Okuma Prozodisi Rubriği kullanılmıştır. Yapılan analizler sonucunda okuyucu tiyatrosu yönteminin akıcı okuma becerilerinden kelime tanıma ile okuma prozodisinin artmasına ve yanlış okunan kelime sayısının azalmasına etki ederken okuma hızına etkisinin olmadığı görülmüştür. Bununla birlikte okuyucu tiyatrosu yönteminin okuduğunu anlama becerilerini arttırdığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the effect of reader theater on students' reading comprehension and fluent reading skills was examined. Quasi-experimental design, one of the quantitative methods, was used in the research. The research was carried out in a public school in Mamak district in Ankara for 14 weeks in the 2019-2020 Academic Year. 29 fourth grade primary school students participated in the study. The experimental group consisted of 15 students and the control group consisted of 14 students. Reader theater activities were carried out by the researcher in the experimental group and no application was done with the control group. In the data collection process, the reading comprehension test was used to determine the reading comprehension levels of the students. In addition, the word recognition percentage, reading speed and Reading Prosody Rubric was utilized to determine the participants' fluent reading levels. As a result of the analysis, it was observed that the reader theater method was efficient in the increase in reading prosody and fluent reading skills, and the decrease in the number of misspelled words. Although no significant effect of the reader theatre method on the participants' reading speed was observed, it was concluded that the reader theater method increased the participants' reading comprehension skills.