Yeni müzik medyalarında kişiye özel çalma listeleri: Sahte bireyselleşme bağlamında Deezer örneği
Personalized playlists in new music media: Deezer case study in the concept of false individualization
  1. Tez No: 636335
  2. Yazar: BURÇE ULUBİLGİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYKUT BARIŞ ÇEREZCİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Yeni medyalar dinleyiciye kolaylık ve ucuzluk sağlamanın yanında müziğin üretim, dağıtım ve tüketim süreçlerini ve ticari müzik endüstrisinin işleyişini etkiler. Kültür ürünlerinin ticari değişim değerleri ile kullanım değerlerini yitirmesine vurgu yapan kültür endüstrisi yaklaşımı, kültür ürünleri alıcılarının da çok sayıda ürün bombardımanına tutulduğu süreçte kafası karışmış ve bu nedenle yönlendirmelere açık hale gelmiş olduğu argümanı üzerine temellenir. Çalışmada yeni müzik medyaları ile dünyanın dört bir yanında üretilmiş milyonlarca şarkıya ulaşabilen dinleyicilerin neden belirli şarkıları çokça dinlediği ve bu tercihlerde ortaklaştığı, bu medyalarda kişiye özel vurgusu yapılan listelerin, neden bazı şarkı ve şarkıcılara yer verirken aynı türde yer alan başka müzisyenlere ve müziklerine yer vermediği ve türe bağlı öneriler sunduğu ifade edilen bu listelerin, öne sürdüğü gibi yeni şarkı keşiflerine olanak tanıyıp tanımadığı sorularına yanıt aranır. Temel soruyu“yeni müzik medyaları üzerinde yeni keşifler yapan dinleyicinin, bu keşifleri ne düzeyde kendisinin yaptığı”oluşturur. Çalışmada teknolojik gelişmeler sonucu ortaya çıkan yeni medya-müzik ilişkisine odaklanarak yeni ya da dijital müzik medyaları olarak ifade edilen araçların özellikleri ortaya konulacaktır. Bu bağlamda ele alınan Deezer, dijitallik, hipermetinlilik, çoklu ortam, etkileşimlilik ve kitlesizleştirme gibi yeni medya unsurları ile incelenerek yeni müzik medyaları ile değişen müzikle ilgili süreçler paylaşılacaktır. Deezer'ın kişiye özel vurgusu yapılan ve Flow olarak adlandırılan çalma listeleri ve çalışma prensipleri, bireysellik, dinleyici özgürlüğü ve yeni müzik keşfi odakları ile sahte bireyselleşme kavramı ile anlaşılmaya çalışılacaktır.
Özet (Çeviri)
The new media not only has provided convenience and affordability to the audience, but also affected the production, distribution and consumption processes of music and the functioning of the commercial music industry. The culture industry approach, which emphasizes the loss of use values due to the commercial change values in cultural products, is based on the argument that the buyers of cultural products are confused during the process of exposure to a large number of products and therefore open to directions. The present study seeks answers to questions including“why the listeners who can reach millions of songs all over the world with new music media listen to certain songs and resemble in terms of these preferences?”,“why the lists with emphasis on personalization include some songs and musicians whereas they do not include some other musicians and their music in the same genre”, and questions whether these lists, which are supposedly offer genre-based suggestions facilitate new song discoveries. The basic question is“To what extent the listeners who make discoveries on new music media make these discoveries by themselves?”. The present study focuses on the new media - music relationship that emerges as a result of technological advances and aims to reveal the characteristics of the tools expressed as new or digital music media. Accordingly, Deezer will be analyzed with new media elements such as digitality, hypertextility, multimedia, interactivity and massification, and the processes regarding the music that has been changing with the new music media will be discussed. The playlists of Deezer, with the emphasis on personalization, called Flow and its working principles will be discussed over the concepts of individuality, listener's freedom, new music discovery focuses, and false individualization.