Toplam kalite yönetimi ve otomotiv sanayindeki orta ölçekli işletmelerde uygulaması
Total quality management and it's application mid-scale automotive parts industry
  1. Tez No: 63635
  2. Yazar: A. LEVENT UYSAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN OLALI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 157
Özet
ÖZET Gelişen uygarlıkla birlikte insanoğlunun kaliteyle ilgili istekleri de gelişmiş, ulaşmış olduğu seviyelerle yetinmeyip hep daha iyisini aramıştır. Sanayi Devrimi ile birlikte üretim faliyetleri atölyelerden çıkıp fabrikalarda gerçekleşmeye başlamış, Taylor ile bilimsel yönetimin temelleri atılmıştır. Bu noktadan sonra hızlı bir gelişme sürecine girilmiş, gerek üretim metodlarında, gerekse yönetsel metodlarda yeni fikirler ortaya atılmaya başlanmıştır. Amaç her zaman verimi arttırıp, maliyetleri düşürerek kıt kaynakların en etkili biçimde kullanılmasını sağlamak, bireysel ve ulusal refah düzeyini yükseltmektir. II. Dünya Savaşfnın ardından Japonya kısa sürede çok büyük hamleler yaparak dünya piyasalarında Amerika ve Avrupa'nın çekindiği bir rakip haline gelmiştir. Özellikle otomotiv sanayinde pazar payı itibariyle tartışmasız lider konumundadır. Bu hızlı gelişimin altında yatan gerçek uzmanların çoğu tarafından Toplam Kalite Yönetimi olarak adlandırılmaktadır. Otomobil sektörünün gerek yansanayisi gerekse satış sonrası servis ağı ile önemli bir istihdam yarattığı ve ülke ekonomisine canlılık getirdiği günümüzde çok iyi bilinen bir gerçektir. Yukarda saydığımız nedenlerden ötürü bu çalışmada Toplam Kalite Yönetimi ele alınmış, orta ölçekli otomotiv yan sanayinin durumu ortaya konmaya çalışılmıştır. Birinci bölümde kalite ve kalitenin tarihçesi anlatılmış, kalite konusunda değerli çalışmaları olan kalite liderlerinden bahsedilmiştir. Toplam Kalite Yönetimi yine bu bölümde ele alınmıştır. ikinci bölümde dünyada ve Türkiye'de otomotiv sanayinin gelişimi ve önemi, orta ölçekli işletmelerin sorunları incelenmiştir. Gümrük Birliği karşısında Türk otomotiv sanayinin dolayısıyla da yan sanayinin durumu ortaya konmuştur. Üçüncü bölümde orta ölçekli otomotiv yan sanayi firmalarını içeren bir anket çalışması yapılmış, firmaların Toplam Kalite Yönetimi uygulamaları açısından ne konumda oldukları ve sorunları ortaya konmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Together with the growth of civilization, the demands of human being have also grown up by continual search for more, without being satisfied with its attained level. The revolution in industry has shown its main effect on production as a transformation of the related activities from workshops to large scale plants. The foundation of scientific management is laid by F. Taylor for the subsequent rapid development period and, either in production methods or in management principles, new ideas have been brought up within this period. The objective was always the same : increasing the productivity, reducing the costs. Hereby, ensuring the increase of individual and national wealth by the effective use of limited resources. After the II. World War, succeeding by very small but continuous progress, Japan has become a dreadful rival of U.S. and European Countries in the world market within three decades. Today, especially in the automotive industry, Japan is for sure in a leading position with its market share. As it is also accepted, by most of the experts, the key factor beyond this rapid development is known as the Total Quality Management. Nowadays, it is a well known fact that the automotive industry, either with its parts industry or after sales network, provides a considerable volume of employment and brings an added value to the economy. Under the light of the facts given above, Total Quail ty Management is selected as the subject of this study and the current situation of mid-scale parts industry is choosen within this scope. The first section gives an information on : quality, quality history, quality guru's. Besides, the Total Quality Management is examined with all aspects in this section.The second section : - development and importance of automotive industry in the world and in Turkey, - problems of mid-scale firms, - situation of Turkish automotive and parts industry towards the Customs Union are examined. The third section covers a survey on mid-scale firms in parts industry. With this survey Total Quality Management practices of those firms are analyised for their level and difficulties.