Vadeli işlemler piyasası
Future markets
  1. Tez No: 63634
  2. Yazar: MÜŞERREF SART
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BERNA TANER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
ÖZET Piyasa koşulları içerisinde kar elde etme amacıyla faaliyet gösteren taraflar, ekonomik koşulların sebebiyet verdiği belirsizlikleri ve bunun paralelinde oluşan riskleri mümkün olduğunca minimize etmeyi amaçlamaktadır. Bu amaçla çeşitli finansal araçlar oluşturulmakta ve taraflar bu fınansal araçlar vasıtasıyla beklentilerinin gerçekleşmesine engel olabilecek belirsizliklerden kendilerini bertaraf etmeyi planlamaktadırlar. Vadeli İşlemler (Futures) Piyasası'da bu finansal araçlardan biridir. Bugün belirlenen bir fiyattan gelecekteki malın alımını ya da teslimini hedeflemektedir. İlk olarak 19.yy başlarında oluşturulan bu piyasalar temelinde risk transferini barındırmakta ve ileride oluşabilecek risklerden kendilerini korumayı amaçlayan taraf ile (Hedger), bu riski satın alarak kar elde etmeyi planlayan taraf (Spekülatör) arasında bir denge kurarak Risk Transferinin gerçekleşmesine imkan tanımaktadır. Gelecekteki bir tarihte gerçekleştirilmek üzere alım - satım'ın yapıldığı bu piyasalar ülkemizde kuruluş aşamasındadır. İlk olarak Pamuk ile faaliyete geçirilmesi düşünülen bu piyasaların geçerlilik kazanabilmesi için öncelikle tarım ürünlerinin fiyat akışına devletin müdehalesinin durdurulması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The parties that act with the motive of profiting within the market conditions, aim to minimize the uncertainty caused by the economic conditions and the risks that arise parallel to this. For this objective, various financial means are formed and the parties, with the use of these financial means, plan to avort themselves from the indefiniteness that will prevent the realizing of their expectations. Term Process (Futures) Market is one such financial tool.lt aims for the future purchasing or delivery of a good with the price verified today.These markets that were first formed in the 19th century are based on risk transfer and, by establishing a balance between the party that aim to protect themselves from risks that may occur in the future(Hedger) and the party that plans to profit by buying this risk (Speculator), it allows the actualizing of the Risk Transfer. These Markets where trade takes place to be realized in the future are, in our country, at a formation stage. For the validity of these markets which are considered to initially become active with Cotton, the government interference upon the price flow of agricultural products must be cessated.