Girişim şirketlerinin finansal başarısızlıklarının yapay sinir ağları ve lojistik regresyon analizi ile tahmin edilmesi
Prediction of financial failures of startups by artificial neural networks and logistic regression analysis
- Tez No: 636382
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZLEM DENİZ BAŞAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İstatistik, Statistics
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Girişim şirketleri üzerine yapılan bu araştırmanın amacı 2010 – 2015 yılları arasında melek, çekirdek ve girişim evrelerinde yatırım almış olan girişim şirketlerinin günümüzde başarılı ya da başarısız olduğunun tespit etmektir. Ayrıca yatırım aşamalarında alınan yatırımlar ve sektörler ile oluşturulan lojistik regresyon analizi modeli ve yapay sinir ağları modeli ile girişim şirketlerinin başarılı bir şekilde sınıflandırılıp sınıflandırılamayacağı ve bu modellerin yeni kurulan girişim şirketleri için ve yatırım alacak girişim şirketleri için ön analiz olarak kullanabilir olup olmadığı üzerinde durulmuştur. Çalışma kapsamında bir takım istatistiksel analizler yapılarak değişkenler arasındaki ilişkiler ortaya konulmuştur. Bununla birlikte girişim şirketlerinin finansal açıdan başarılı olup olmayacağının tahmin etme çalışmaları gerçekleştirilmiştir. Tahminleme yapmak için“İkili Lojistik Regresyon Analizi”ve“İleri Beslemeli Geri Yayılımlı Yapay Sinir Ağları”olmak üzere iki farklı metot kullanılmıştır ve 1675 girişim şirketi verileri üzerinde tahmin işlemi gerçekleştirilmiştir. Çalışma neticesinde ileri beslemeli geri yayılımlı yapay sinir ağı yöntemi ile daha başarılı bir sonuç elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research on startup companies is to determine whether the startup companies that received investment in angel, seed and venture phases between 2010 and 2015 are successful or unsuccessful today. In addition, it is emphasized whether the startup companies can be successfully classified with the logistic regression analysis model and artificial neural networks model created by the investments in the companies in their sectors and investment stages and whether these models can be used as a preliminary analysis for newly established startup companies. Within the scope of the study, statistical analyzes were used and the relationships between the variables were determined. In addition, pretiction were made on whether startup companies would be financially successful or not. Two different methods were used to make prediction, namely“Binary Logistic Regression Analysis”and“Feed Forward Back Propagation Artificial Neural Networks”and estimation was performed on 1675 venture company data. As a result of the study, a more successful result was obtained with the feed forward back propagation artificial neural network method.