Girişim finansmanında girişim sermayesi yatırım fonlarının rolü ve önemi
The role and importance of venture capital investment funds in venture capital financing
- Tez No: 692339
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ATILIM MURAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 166
Özet
Teknoloji ve inovasyon ekonomik gelişmişliğin ve sosyal refahı artırmanın en önemli parçalarını oluşturmaktadır. Günümüzde dünyanın en değerli şirketlerinin girişim sermayesi yatırımı alan şirketler olduğu görülmektedir. Girişim sermayesi yatırımları yüksek potansiyeli olan girişimlere daha fazla risk alınarak yapılan uzun vadeli finansal yatırımlardır. Bu çalışmanın amacı girişim finansmanında girişim sermayesi yatırım fonlarının rolü ve önemini açıklamak ve girişim sermayesi yatırımları ile ekonomik büyüme arasındaki ilişkiyi anlamaktır. Tezin ilk bölümünde girişimciliğin tanımı yapılmakta olup, ikinci ve üçüncü bölümlerinde girişim finansmanı modelleri ve dünyada girişim sermayesi yatırımları anlatılmaktadır. İlerleyen bölümlerde ise ülkemizdeki girişim sermayesine ilişkin verilere yer verilmiştir. Çalışmada, mülakat nitel araştırma yöntemi kullanılmış olup, bu kapsamda toplam girişim sermayesi yatırımlarının %80'ini ihraç eden 12 Portföy Yönetim Şirketinden veriler toplanmıştır. Çalışmanın bulguları girişim sermayesi yatırımları ile ekonomik büyüme arasında pozitif bir korelasyon olduğunu göstermekte olup, ayrıca girişim sermayesi finansmanında karşılaşılan sorunlar da tespit edilmiştir. Çalışmanın sonucunda, bu sorunların çözümüne yönelik öneriler getirilerek literatüre katkı sağlanması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Technology and innovation are the most important tools for boosting economic development and social welfare. Today, the world's most valuable companies are generally venture-backed companies. Venture capital investments are long-term financial investments provided to the high potential firms by taking higher risks. The purpose of this study is to explain the role and importance of venture capital investment funds in venture capital financing and to explore the relationship between venture capital investment and economic growth. In the first chapter, entrepreneurship is defined. In the second and third chapters, venture capital financing models and venture capital investments in the world are explained. In the following chapters, the data about venture capital investments in Turkey is given. In the study, the interview was conducted as a qualitative research method, and data was collected from 12 Portfolio Management Companies, by which eighty percent of the total size of venture capital investments were issued. The findings of this study show that there is a positive correlation between venture capital investments and economic growth. We also found the problems encountered in venture capital financing in Turkey. As a result of this study, it is aimed to contribute to the literature by suggestions to solve these problems.