Türkiye'de sermaye piyasasının tarihsel gelişimi ve uluslararası piyasalara entegrasyonu
The Historical development of the capital market in Turkey and its integration with the international markets
  1. Tez No: 63640
  2. Yazar: HABİL GÖKMEN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. BERNA TANER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
ÖZET İktisadi kalkınmanın temel unsuru sanayileşmedir. Sanayileşme büyük yatırımları gerektiren bir süreçtir. Bu yatırımların gerçekleşebilmesi için tek başına küçük ve dağınık bir halde bulunan tasarrufların bir araya gelmesi gerekir. Sermaye piyasasının işlevi bunu sağlamaktır. Sermaye piyasası orta ve uzun vadeli fonları piyasaya sunan kişi ve kurumlarla bu fonları kullanmak isteyenleri bir araya getiren bir sistemdir. Böylelikle sermaye piyasası tasarrufların değerlendirilip kaynakların verimli bir şekilde kullanılmasını sağlar. Sermaye piyasası sadece yurtiçinde oluşan tasarrufları kullanmakla kalmayıp yabancı ülkelerdeki yatırımcıların tasarruflarını da kullanabilir. Ancak bunun için mevzuatların izin vermesi ve o ülkedeki sermaye piyasasının yeterli güven ve çekiciliğe sahip olması gerekir. Günümüzde tüm dünyada yaşanan globalleşme süreci içerisinde birçok sermaye piyasası kapılarını yabancı yatırımcılara açmaktadır. Birçok sermaye piyasasında hukuki ve teknik düzenlemeler yapılmaktadır. Bu düzenlemeler ile uluslararası piyasalarla mevcut farklılıkların giderilmesi, uyum sağlanması ve böylelikle entegrasyonun sağlanması hedeflenmektedir. Bunun sonucu olarak yatırımcıların istedikleri piyasada yatırım yapabilmeleri sağlanacaktır. Dünyada gelişen piyasalar arasında bulunan Türk sermaye piyasasının başlangıcı Osmanlı Devleti'ne kadar gider. Ancak sermaye piyasamız ilk defa 1981 yılında çıkarılan 2499 sayılı Sermaye Piyasası Kanunu ile bir düzene kavuşmuştur. O tarihten bu yana hızla ilerlemesine devam eden sermaye piyasamızda 1989 yılında çıkarılan 32 sayılı Karar'la birlikte sermaye giriş ve çıkışları serbestleştirilmiş ve yabancı yatırımcılar portföy yatırımlarında bulunmaya başlamışlardır. Ancak son yıllarda bu tür yatırımlar büyük bir düşüş içine girmiştir. Bunun çeşitli sebepleri olabilir ancak Türkiye ekonomisinden ve sermaye piyasasından kaynaklanan sorunlar gözardı edilmemelidir. Makroekonomik istikrarsızlık ve sermaye piyasasının yapısına ait sorunlar giderildiği takdirde sermaye piyasamız gelişimim hızla sürdürmeye devam edecektir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The fundamental constituent of economic development is industrialization. Industrialization is a process which requires investments. In order to realize these investments small and scattered savings must be brought together. Capital market is a system which brings the people and institutions with the mid- and long term funds and the ones that would like to use these funds together. In this way, capital market makes the best use of savings and resources. Capital market may also use the savings in other countries. However for this to occur, the laws must permit and the capital market must have enough reliability and attraction. Today many capital markets change their regulations, make improvements technically and open their doors to foreign investors as a result. Their aim is to reduce the discrepancies between the markets, harmonization and consequently integration with the international capital markets. In that way, investors will be able to invest in any market they would like. The beginning of the Turkish capital market, which is now among the emerging markets, dates back to the Ottoman Empire. However it was first organized in 1981 with the Capital Market Law 2499. From that time onwards it continued developing swiftly. In 1989 capital mobility into and out of the country was freed and foreign investors started to make portfolio investments in Turkey and vice versa. However foreign investments in Turkish capital market began to slowdown recently. A number of reasons may cause it, but the problems that stem from Turkish economy and the capital market itself must be taken into consideration. Once macroeconomic instability and the problems relating to the structure of the capital market are removed Turkish capital market will continue its fast growing.