Müzik ve medya dolayımı: Kültürlerötesileşme örneği olarak 'Kolbastı'
Music and media mediation: 'Kolbastı' as an example of transculturalization
  1. Tez No: 636408
  2. Yazar: KÜBRA ŞAHİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYKUT BARIŞ ÇEREZCİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Medya dolayımı ile yerel bağlamının dışına çıkan müziksel örnekler, ulusal ve uluslararası dolaşıma medya akışı yoluyla dahil olurlar. Böylece yerellerin kültürel kodları artık 'oralı' olmayan insanlar için de kültürel gösterenlere dönüşebilmektedir. Bu dönüşümde yerel kültürel pratiklerin akışını ve bu pratiklerin yerel ötesi karakter kazanmasını sağlayan öncelikli unsuru medya ve medya dolayımı oluşturur. Bu çerçeveden bakıldığında müzik endüstrisi, müzik kültürlerinin küresel akışını ve kültürler arası yayılımını da sağlayan, aracılandıran yani dolayımlayan unsur olarak karşımıza çıkar. Medya dolayımı ayrıca yerel müzisyenlerin kendi yerel kültürel unsurlarını yerel ötesi ve küresel akışlara dahil etmelerini de sağlar. 'Kolbastı' bir dans ve o dansa eşlik eden müzik türü olarak Trabzon'un Faroz mahallesinde doğmuş, mahallenin hatta şehrin sosyo-kültürel yaşamını şarkı sözlerine ve dansa yansıdığı tür olarak şekillenmiştir. Yerel bir pratik olarak kolbastı yerel ötesi karakter kazanmaya başladığı andan itibaren, farklı danslardan eklemeler ve şarkı sözlerinde değişiklikler yapılarak yerel ötesinde görünürlük kazanmıştır. Bu çalışmada, yerel bir müzik türü olan 'Kolbastı'nın ana akım endüstri kodlarıyla uyumlandırma süreci, müzik ve medya dolayımında kitle iletişim araçlarının rolü, 'kültürlerarasılık', 'medya dolayımı', 'yerel ötesilik' ve 'medya akışı' kavramları temelinde ve Krister Malm, Arjun Appadurai gibi teorisyenlerin yaklaşımları ekseninde anlaşılmaya çalışılacaktır.
Özet (Çeviri)
Musical samples that went beyond their local ties through media are involved in national and international media mediation by means of mediascapes. Thus, cultural codes of locals can become cultural indigators for 'unlocals' from then on. In this transformation, media and media mediation constitute the primary elements to help the local culture“-scape”and gain transnational characteristics . From this perspective, the music industry can be defined as an element that enables music cultures“-scape”to, spread transculturaly and even mediate. Media mediation also helps local musicians include their local culture elements in both beyond local and global scape. 'Kolbastı ', as a regional dance and music genre accompanied with it, was originally created in Faroz region of Trabzon. Furthermore, this dance style developed as a reflection of socio-cultural life of the district and city on song lyrics and dance. As a local practice 'Kolbastı' has become more and more popular with the additional moves from different dances and changes on base lyrics since it started to gain its transnationalism. In this study, we will try to describe 'Kolbastı' folk music in terms of its orientation process with mainstream industrial codes, the role of mass media in music or media mediation 'transculturalism', 'media mediation', 'transnationalism', 'mediascape' concepts and the approaches of theoreticians like Krister Malm , Arjun Appadurai.