Sosyal zekanın bireysel performansa etkisi: Örgütsel mizahın aracılık rolü
The effect of social intelligence on individual performance: Intermediary role of organizational humor
- Tez No: 636428
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ UMUT EROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu araştırmanın amacı sosyal zekanın bireysel performansa etkisinda örgütsel mizahın aracılık rolünün incelenmesidir. Araştırmanın evrenini Bursa İli'nde çalışanlar oluşturmaktadır. Araştırmada kolayda örneklem yöntemi ile 436 katılımcıya ulaşılmıştır. Araştırmada verilerin toplanmasında sosyo-demografik form, Sosyal Zeka Ölçeği, Örgütsel Mizah Ölçeği ve Bireysel Performans Ölçeği kullanılmıştır. Araştırmada veri analizi SPSS 21 paket programında yapılmıştır. Verilerin analiz edilmesinde frekans, yüzde ve tanımlayıcı istatistiklerden faydalanılmıştır. Ayrıca değişkenler arasındaki ilişkinin tespit edilmesinde t test, ANOVA testi, Pearson Korelasyon testi, Lineer Regresyon Analizi ve Çoklu Regresyon Analizi kullanılmıştır. Parametrik test tercihinde değişkenlerin normallik varsayımları incelenmiştir. Araştırma sonucunda sosyal zekanın çalışan performansı üzerinde etkili olduğu tespit edilmişken, sosyal zekanın çalışan performansına etkisinde örgütsel mizahın aracılık rolü anlamlı olarak tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the mediating role of organizational humor in the effect of social intelligence on individual performance. The universe of the research is those working in Bursa Province. In the research, 436 participants were reached with the easy sampling method. Socio-demographic form, Social Intelligence Scale, Organizational Humor Scale, and Individual Performance Scale were used to collect data in the study. In the research, data analysis was done in SPSS 21 package program. Frequency, percentage and descriptive statistics were used to analyze the data. In addition, t test, ANOVA test, Pearson Correlation test, Linear Regression Analysis and Multiple Regression Analysis were used to determine the relationship between the variables. Normality assumptions of variables were examined in the parametric test preference. As a result of the research, it was determined that social intelligence has an effect on employee performance, while the mediating role of organizational humor in the effect of social intelligence on employee performance was determined.