Nitroaromatik bileşiklerin ultrasonik ortamda çözünürlük davranışlarının incelenmesi
Investigation of solubility behavior of nitroaromatic compounds in ultrasonic medium
  1. Tez No: 636449
  2. Yazar: TUĞBA ABLAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BERKANT KAYAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aksaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Son yıllarda atık sularda bulunan ilaç etken maddelerden nitroaromatik bileşikler, canlıların metabolik sistemini ve çevreyi önemli derecede etkilemektedir. Bu bileşiklerin atık sulardan ve içme sulardan giderimi büyük önem arz etmektedir. Sucul ortamdan bu maddelerin temizlenmesi için, çözünürlük değerlerinin bilinmesi ve buna göre işlem yapılması gerekmektedir. Bu çalışmada, ilk olarak endüstriyel atık sular için model olarak seçilen nitroaromatik bileşiklerin farklı sıcaklık ve farklı organik çözücü-su karışımlarında çözünürlük davranışı araştırılmıştır. 2,4-Dinitrotoluen ve 4-Nitroanilin bileşiklerinin, ultrasonik ortamda mol fraksiyon çözünürlükleri incelenmiştir. Çalışmalarda“yüzey yanıt yöntemi”kullanılarak deneysel dizayn yapılmış ve optimum çalışma koşulları belirlermiştir. Çalışmalar sonucunda mol fraksiyon çözünürlüğü 2,4-DNT için % 90.41 oranında ve 4-NA için % 90.00 oranında artış gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In recent years, nitroaromatic compounds, one of the active ingredients in wastewater, significantly affect the metabolic system of living things and the environment. Removal of these compounds from wastewater and drinking water is of great importance. In order to remove these substances from the aquatic environment, it is necessary to know the solubility values and take action accordingly. In this study, the solubility behavior of nitroaromatic compounds, which were first chosen as models for industrial wastewater, at different temperatures and different organic solvent-water mixtures was investigated. Molecular fraction solubility of 2,4-Dinitrotoluene and 4-Nitroaniline compounds were investigated in ultrasonic medium. Experimental design was made by using“surface response method”and determined optimum working conditions. Studies have increased by 90.00 % to result in mole fraction solubility rate 90.41 % for 2,4-DNT and 4-NA was observed.