Davranışsal finans eğilimlerinin risk alma düzeyine etkisi
Impact of behavioral finance trends on risk-taking
  1. Tez No: 636450
  2. Yazar: ŞAHİN AKDENİZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İLKAY ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Genel İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
Geleneksel finans; insanların daima rasyonel kararlar aldığı, gelecek hakkındaki tahminlerinde önyargılı olmadığı ve piyasaların etkin olduğu varsayımlarına dayalı olarak geliştirilmiştir. Dolayısıyla geleneksel finans teorilerinde, insanların rasyonel hareket ettiği varsayıldığından, insan psikolojisinin bir önemi bulunmamakta; insan davranışları mekanik kabul edilmektedir. Bu çalışma ile davranışsal finans eğilimlerinin risk alma düzeyine etkisinin ortaya konulması amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda 401 katılımcıya Sosyo-Demografik Bilgi Formu, Davranışsal Finans Ölçeği ve Risk Alma Düzeyi Ölçeği'nden oluşan veri toplama aracı uygulanmıştır. Araştırma bulguları SPSS 23.00 kullanılarak betimleyici istatistikler korelasyon analizi, regresyon analizi, t-test ve ANOVA ile değerlendirilmiştir. Araştırmada elde edilen bulgulara göre, katılımcıların davranışsal finans eğilimleri arttıkça risk alma düzeylerinin de arttığı görülmüştür. Yine katılımcıların yatırım körlüğü ve kazanma tutkusu, aşina olma, riskten kaçınma ve belirsizlikten kaçınma, ödenen bedele inanç, inanma, kararda muhafazakarlık ve çağrışım, bilirkişi ve falcılık düzeyleri arttıkça risk alma düzeylerinin arttığı gözlemlenmiştir. Bunun yanı sıra erkek katılımcıların risk alma düzeyinin kadın katılımcılardan yüksek olduğu sonucu elde edilmiştir. Araştırmadan elde edilen bulgular çerçevesinde davranışsal finans üzerine araştırmaların çoğaltılarak literatüre katkı sağlanması, davranışsal finansın yatırım psikolojisi, yatırımcı önyargıları gibi farklı boyutlarda incelenmesi, yatırım devamlılığı ve istikrarı konusunda öngörüde bulunulması önerilmektedir
Özet (Çeviri)
Traditional finance; It has been developed based on the assumptions that people always make rational decisions, are not biased about their predictions about the future and markets are effective. Therefore, in traditional finance theories, human psychology is of no importance, as it is assumed that people act rationally; human behavior is considered mechanical. In this study, it was aimed to reveal the effect of behavioral finance trends on risk taking level. For this purpose, a data collection tool consisting of SocioDemographic Information Form, Behavioral Finance Scale and Risk Level Scale was applied to 401 participants. The research findings were evaluated using descriptive statistics correlation analysis, regression analysis, t-test and ANOVA using SPSS 23.00. According to the findings obtained in the study, it was observed that the risk taking levels of participants increased as their behavioral finance tendencies increased. Again, it was observed that the level of risk taking increased as the levels of investment blindness and passion for winning, familiarity, avoiding risk and avoiding uncertainty, belief in the price paid, belief, conservatism and connotation in decision, expert and fortune-telling levels increased. In addition, it was concluded that male participants' risk taking level was higher than female participants. Within the framework of the findings obtained from the research, it is recommended to increase the research on behavioral finance by contributing to the literature, to examine behavioral finance in different dimensions such as investment psychology, investor prejudices, and to make predictions about investment continuity and stability.