Umu ve SOS kromotest sistemleriyle bazı aromatik nitro bileşiklerinin mutajenitelerinin saptanması ve karşılaştırılması
The Detection and comparison of mutagenic effects of some nitro aromatic compounds by UMU and SOS chromotest system
  1. Tez No: 66059
  2. Yazar: KAMİLE ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MÜBECCEL DURUSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
IV ÖZET Bu çalışmada, çevrede çok yaygın kirleticiler olduğu rapor edilen nitroaren bileşiklerinden bazılarının (m-dinitrobenzen (m-DNB), 2,4-dinitrotoiuen (2,4-DNT), m-nitrosinnamikasit (m-NCA) ve 4-nitroquinolin (4NQO)) genotoksik potansiyeli kısa zamanlı bakteriyel test sistemlerinden olan SOS-kromotest ve Umu-test sistemleriyle araştırılarak, sonuçlar karşılaştırılmıştır. Bu testlerin her ikisi de DNA hasarına karşı oluşan SOS-cevaba dayanmaktadır. Umu-test sisteminde kullanılan S. typhimurium NM 2009 susu O-asetiltrans- feraz, NM 3009 susu ise O-asetiltransferaz ve nitroredüktaz enzimlerini normalin üstünde ifade edecek biçimde geliştirilmişlerdir. SOS-kromotest sisteminde E.coli PQ 37 mutant susu kullanılmış ve çalışma sıçan karaciğeri S9 fraksiyonu varlığında ve yokluğunda gerçekleştirilmiştir. Çalışılan kimyasallardan 4NQO hariç diğerleri SOS-kromotest sisteminde S9 varlığında ve yokluğunda genotoksik etki göstermezken, 4NQO E.coli PQ 37 susunda güçlü genotoksik etki göstermiştir. m-NCA S.typhimurium NM 2009 ve NM 3009 suşları için zayıf genotoksik etki gösterirken, m-DNB S.typhimurium NM 2009'da zayıf genotoksik, NM 3009'da ise orta derecede genotoksik bulunmuştur. 2,4-DNT S.typhimurium NM 2009'da genetoksik etki göstermezken, NM 3009'da zayıf genotoksik etki yaratmıştır. 4NQO ise S.typhimurium NM 2009 ve NM 3009'da güçlü genotoksik olarak bulunmuş tur. Bu çalışma sonucunda, Umu-test sisteminin nitroarenlerin genotoksisite taramaları için son derece duyarlı ve uygun olduğu, en azından bu amaçla kullanılan kısa zamanlı bateri test sistemlerinin bir parçası olabileceği görülmektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study, genotoxic potential of some nitroarene compounds (m-di- nitrobenzene (m-DNB), 2,4-dinitrotoluene (2,4-DNT), m-nitrocinnamicacit (m- nca) and 4- nitroquinoline-1 -oxide (4NQO)) reported as the most widely pol lutants in the environment, has been investigated by short-term bacterial test systems such as SOS-chromotest and Umu-test systems and the re sults of both test systems have been compared. Although both of these tests rely on the SOS-response against DNA damage, S.typhimurium NM 2009 and NM 3009 strains used in the Umu-test system have been develo ped to express high levels of O-acetyltransferase and O-acetyltransferase, nitroreductase respectively. In the SOS-chromotest system the mutant stra in used is E.coli PQ37 and the test have been performed in the presence and absence of rat liver S9 fraction. Except 4NQO, all the other employed chemicals have been found to non- genotoxic in the SOS-chromotest in the presence and absence of S9. 4NQO was strongly genotoxic in the E.coli PQ 37 strain. As m-NCA shows weak genotoxic effect for S.typhimurium NM 2009 and NM 3009 strains, m- DNB displays a weak genotoxic effect in S.typhimurium NM 2009 and an average genotoxicity is observed in NM 3009 for the same strain. While 2,4- DNT does not perform any genotoxic effect in NM 2009, it demonstrates weak genotoxic effect in NM 3009. On the other hand, 4NQO has been fo und to be strongly genotoxic both in S.typhimurium NM 2009 and NM 3009. As a conclusion, Umu-test system have been found to be extremely sen sitive and appropriate for the genotoxicity screening of nitroarenes and at least seems to be part of the short-term battery bacterial test systems used for this purpose.