The rise of Hindu nationalism and its external prospective
Hindu milliyetçiliğinin yükselişi ve ileriye dönük dış faktörler
- Tez No: 636460
- Danışmanlar: PROF. DR. SEMİHA ÖZGÜR ÜNAL ERİŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu yüksek lisans tezi, Narendra Modi yönetiminde yükselen Hindu milliyetçiliğini Jawaher Lal Nehru'nun kapsayıcı milliyetçiliğiyle karşılaştırarak anlatmayı amaçlamaktadır. Bu çalışma, Hindu milliyetçiliğinin kökenlerini ortaya koymanın yanı sıra, laikliği temel alarak on yıllardır Hindistan siyasetini yöneten Hindistan Ulusal Kongresi partisine meydan okuyan Hindu çoğunluğun etnik-dini duygularını kullanarak güçlenen BJP'nin (Hindistan Halk Partisi) nasıl ortaya çıktığını aktarmaktadır. Hindistan siyaseti yıllardır demokrasi, laiklik, eşitlik ve çoğulculuk içinde birlik için model olmayı sürdürebilse de, bu tanımın değiştiği ve din tabanlı çatışmaların yükselişe geçtiği gözlemlenmektedir. Bu araştırmada aynı zamanda söz konusu çatışmaların temeli araştırılmakta ve kapsayıcı laikliğin yerini dışlayıcı milliyetçiliğe nasıl bıraktığı tartışılmaktadır. Hindistan'ın siyasetine yön veren Nehru ilkelerinin yanı sıra, Narendra Modi iktidarının takip ettiği temel ilke olan Hindutva ideolojisini de ele alarak gelecek ve dış ilişkiler tartışılmıştır. Tez konusu tercihi ise Hindistan'daki Goa Üniversitesi'nde siyaset bilimi öğrencisiyken edindiğim kişisel deneyimim ve ilgimden ileri gelmiştir. Bu süre zarfında, iktidar geçişinin laiklik taraftarı Hindistan Ulusal Kongresi partisinden Hindu milliyetçiliği taraftarı Hindistan Halk Partisi'ne (BJP) doğru yaşanmasının bir ulusun kaderine yaşattığı değişikliğe tanık oldum.
Özet (Çeviri)
The purpose of this thesis is to understand the rise of Hindu nationalism under Narendra Modi comparing it with the inclusive nationalism of Jawaher Lal Nehru. The study defines the roots of Hindu nationalism and how BJP emerged to power using the ethno-religious emotions of Hindu majority, challenging the Indian National Congress party that ruled Indian politics for decades based on secularism. For years India was the pattern for democracy, secularism, equality and diversity in unity but this definition is changed and the religious conflicts has been rising. The study also discusses the basis of these conflicts and defines that how inclusive secularism turned into exclusive nationalism. Further the Nehruvian principles which framed the India's politics, future and foreign policy is discussed along with Hindutva ideology that is the main principle followed by the government of Narendra Modi. The main reason to choose the subject is due to my personal experience as a political science student of Goa University in India. I have witnessed how the fate of a nation is gradually changing due to the transition of power from pro-secularist Indian National Congress party to the pro-Hindu Bharatiya Janata Party or BJP.