Kula köyleri ağzı
The dialect of the Kula villages
- Tez No: 636461
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE İLKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yeni Türk Dili Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 447
Özet
Kula ilçesi köylerinin ağız özelliklerinin incelendiği bu çalışma, Giriş kısmı dışında, İnceleme, Harita ve Fotoğraflar, Metinler şeklinde üç bölümden oluşmuştur. Giriş kısmında, araştırmanın yöntemi detaylı bir şekilde açıklanmış ve bölgenin tarihi, coğrafyası hakkında bilgiler verilmiştir. İnceleme kısmında, Ses Bilgisi, Şekil Bilgisi, Kelime Bilgisi, Söz Varlığı ve Sonuç başlıkları yer almaktadır. İkinci bölümde, bölge ağzındaki kaynak kişilerle birlikte çekilen fotoğraflara ve ilçenin haritasına yer verilmiştir. Üçüncü bölümde ise belirlenen köylerden elde edilen dil malzemelerinin işlenmiş metinlerine yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study, which examines the dialect features of Kula villages, consists of three sections as Analysis, Map and Photograps and Texts. In the introduction part, the method of there search is explained in detail and information about the history and geography of the region is given. In the analysis part, Photenics, Morhphology, Vocabulary and Conclusion are taken. In the second part, the photographs taken together with the informants at the dialect of the region and the map of the district are given. In the third part, the processed texts of the language materials collected from the determined villages are given.