Çorum halkı gözüyle göçmenler
A view of migrants through Çorum's people's eyes
- Tez No: 636481
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YAKUP ÇOŞTU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Sosyoloji, Religion, Sociology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hitit Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
İnsanlık tarihi kadar eski bir kavram olan göçün, sadece göçmene değil göç edilen bölgedeki yerli halk üzerine de etkileri mevcuttur. Göç oranlarının artışında küreselleşmenin yanı sıra 2011 yılında Suriye'de başlayan ve halen devam eden iç savaşın etkisi de oldukça fazla olmuştur. Savaşta yüzbinlerce insan hayatını kaybetmiş, milyonlarcası da vatanından ayrılarak göç etmek zorunda kalmıştır. Bu göçlerin çoğu hedef veya transit ülke olarak Türkiye'ye yapılmıştır. Ülke geneline dağıtılan göçmenler, bulundukları bölgeleri sosyal, kültürel, dini ve ekonomik açılardan etkilerken bir yandan da ev sahiplerinin yeni algılar kazanmasını sağlamıştır. Bütün bunların yanı sıra yabancı toplumların bir araya gelmesiyle de çeşitli sorunlar ortaya çıkmıştır. Türkiye'nin hemen hemen her şehrine olduğu gibi Çorum'a da göçler meydana gelmiştir. Ele alınan bu çalışmada Çorum halkının, il merkezinde bulunan çeşitli ırk ve kökenden göçmenlere karşı tutumlarının belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu kapsamda nitel yöntem kullanılarak yerli halk ile yarı yapılandırılmış mülakatlar gerçekleştirilmiştir. Elde edilen bulgular deskriptif (tanımlayıcı) araştırma deseni ile analiz edilmiştir. Çalışmamızda Çorum halkının, il merkezinde bulunan göçmenlere karşı dini, sosyo-ekonomik ve sosyo-kültürel tutumlarına yer verilmiştir. Bu bağlamda katılımcıların büyük bir kısmının göçmenleri geldikleri ülkeye göre değerlendirdiği anlaşılmış olup bu durum önyargının farklı boyutlarıyla açıklanmıştır. Özellikle son on yıldır Suriye eksenli göç hareketleri halk nezdinde bir“Suriyeli”algısı açığa çıkarmıştır. Bu durum bazı kesimler tarafından acıma ve merhamet etme gibi duygularla karşılık bulurken çoğu kişi bu gruba nefret içerikli söylemlerle yaklaşmaktadır. Hatta Suriyeli olmayan Arap göçmenler de bu gruba dahil edilmektedir. Yerli halka göre, göçmenlerin kültür ve yaşam tarzları tamamen farklı olduğu için uyum sağlamaları oldukça zor olacaktır. Bakış açıları farklı olsa da çoğunluk diye tabir edebileceğimiz bir kesim göçmenlerin Çorum halkına uyum sağlayamadığını belirtmiştir. Uyum sorununun ise göçmenlerle yerli halk arasındaki iletişimi etkilediği gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Immigration is an old concept that goes along the human history, a concept that has great effects not only to the migrants themselves but to their hosting communities as well. Furthermore, we notice these effects more than ever in this time of history, where the middle east is a source of great number of refugees. These waves of migration usually uses Turkey either as a host or a transit country. The refugees, which are spread among the country, have managed to create new social, cultural and religious perceptions to the host communities. However, these perceptions have created various issues as a result of sudden interaction between the different communities. In Turkey, where refugees have settled in Çorum, and in almost every city as well, which led to this study, where we focus on showing the attitude of the local community toward refugees and migrants of various races and origins. In order to do so, semi-structured interviews were conducted with locals using a qualitative method and the findings are analyzed with descriptive research design. People of Çorum, the focus of our study, have developed some religious, socioeconomic and socio-cultural perceptions of refuges who live in the city center of Çorum. The participants in this context usually have evaluated the refuges according to their home country which resulted in various stereotypes. Especially in the last ten years, where many of the refuges came from Syria, which created the“Syrian”perception in the eyes of the people. Though this situation has been viewed by some people with the eye of mercy and empathy, many people have chosen to react with hate content, which extended to cover other Arab refuges of non-Syrian origins. Locals think that refuges are unlikely to cope and integrate with local lifestyle as a result of having totally different lifestyle and different cultural values as well. Even with different views on the subject, it is safe to say that majority of refuges have not been able to integrate with people of Çorum. However, it was observed the integration and adaptation problem have greatly affected the communication between host and migrant communities.