Aristoteles mantığında müzikal analiz yöntemleri: Armonik analiz ve Schenker analizinin incelenmesi
Musical analysis methods in aristotelian logic: Examination of harmonic analysis and Schenkerian
- Tez No: 636515
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİNE CEYLAN ÜNAL AKBULUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Müzik, Philosophy, Music
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Müzik ve Sahne Sanatları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Armonik analiz ve Schenker analizinin Aristoteles mantığı çerçevesinde yorumlanması, felsefe ve müzik alanında disiplinlerarası bir çalışma ortaya konulması bu tezin amacını oluşturmaktadır. Yapılan literatür taramasında armonik analiz ve Schenker analizinin, felsefî akıl yürütme yöntemleri ile ilişkisini doğrudan açıklayan bir kaynak bulunamamıştır. Bu nedenle çalışmanın literatüre katkı sağlayacağı düşünülmektedir. Bu çalışmada, armonik analiz ve Schenker analizinin temelindeki bilgi ve mantık zemininin Aristoteles mantığı ile ilişkili olduğu gösterilmeye çalışılmıştır. Bu amaçla, ilk bölümde Aristoteles mantığının önemi ve genel görünümü ele alındıktan sonra, kurmuş olduğu mantık sistemi aktarılarak, Aristoteles'in bilgi elde etme süresince kullandığı tümdengelim ve tümevarım akıl yürütme yöntemleri gösterilmiştir. İkinci bölümde, armonik analizin tarihsel geçmişi, kuramsal bütünlüğü ve analizin içerik ve işleyişi aktarılmıştır. Sonrasında Aristoteles mantığı ile armonik analiz ilişkilendirilerek ele alınmıştır. Üçüncü bölümde ise Schenker analizin tarihsel geçmişi ile kuramsal bütünlüğüne değinilmiş, bu sefer Aristoteles mantığı ile Schenker analiz ilişkilendirilerek aktarılmıştır. Elde edilen hipotez sonucunda ise tonal müzik analiz yöntemlerinden, armonik analiz ve Schenker analizinin bilgi edinme sürecinde Aristoteles'in mantığı ile bağlantılı olduğu görülmüştür. Çalışmada çıkan sonuç önerisi, yeni bir müzikal analiz kuramı geliştirilmek istenildiğinde, felsefî akıl yürütme yöntemleri ile bir arada işleyişinin yararlı olacağı şeklindedir. Böylelikle felsefî akıl yürütme yöntemleri ışığında yeni müzikal analiz yöntemleri de geliştirilebilir.
Özet (Çeviri)
The objective of this thesis is to interpret harmonic analysis and Schenkerian analysis within the framework of Aristotelian logic and to present an interdisciplinary study in the field of philosophy and music. No source directly explaining the relationship between harmonic analysis and Schenkerian analysis with philosophical reasoning methods has been found during the literature review. Therefore, it is estimated that the study will contribute to the literature. In this study, it is attempted to demonstrate that the basis of the knowledge and logic of harmonic analysis and Schenkerian analysis is related to Aristotelian logic. For this purpose, the deductive and inductive reasoning methods used by Aristotle during the acquisition of knowledge are introduced following the discussion of the importance and general view of Aristotelian logic in the first chapter. In the second chapter, the historical background as well as the theoretical integrity and the content and operation of the harmonic analysis are presented. Then, the Aristotelian logic and harmonic analysis are tackled by forming an association between them. In the third chapter, the historical background of the Schenkerian analysis and its theoretical integrity are mentioned. However, this time it is explained by associating the Aristotelian logic with Schenkerian analysis. As a result of the hypothesis, it is observed that harmonic analysis and Schenkerian analysis, which are among the tonal music analysis methods, are related to the Aristotelian logic. Eventually, the proposition which is reflected in the study is that it may be beneficial to work together with philosophical reasoning methods when it is attempted to develop a new musical analysis theory. Thus, new musical analysis methods can be developed in the light of philosophical reasoning methods.