Tam zamanında üretim sistemi, diğer üretim sistemleriyle karşılaştırılması ve Türkiye'de uygulanabilirliği
Just in time production system and it's comparision with other production systems and it's application in Turkey
- Tez No: 63654
- Danışmanlar: PROF. DR. MUAMMER DOĞAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 211
Özet
ÖZET Günümüzde, 1970lerin petrol krizi ile başlayan süreç, uluslararası iş ortamım geri dönülmez biçimde temelden değiştirmiştir. Petrol krizini takip eden 20 yıl boyunca, dünya ekonomisi beklenmedik bir büyüme yaşamış, yeni teknoloji ve ürünler sürekli bir taleple karşılaşmıştır. İşletmelerin büyümesi ve rekabetin uluslararası boyut kazanması, yani maliyetlerdeki hızlı artış, üretimde kapasite fazlası, küçülen pazarlarda artan rekabet, yeni ürünleri hızlı sunma gereği, işletmelerin üretim stratejilerinde köklü değişimlerin çıkmasına neden olmuştur. Bu köklü değişimler sonucu“Esnek Üretim Sistemleri”,“Toplam Kalite Yönetimi”ve 'Tam Zamanında Üretim" olarak anılan ve değişimi yakalamayı amaçlayan üretim yönetimi ve sistemleri ortaya çıkmıştır. Bu çalışma ile ele alman TZÜ sistemi, 2. Dünya Savaşı sonrasında, hem doğal kaynaklan hem de işgücü ve sermaye kaynakları kıt olan Japonya'nın ekonomik varlığını sürdürebilmek için kaynaklan en düşük maliyetle kullanmayı öğrenmek zorunda kalışının bir sonucu TOYOTA firmasının geliştirdiği bir yaklaşımdır. Temelinde, üretimde tüm israfın önlenerek maliyetlerin azaltılması anlayışı hakim olan TZÜ sistemi, gerekli parçaların, gerekli olduğu miktarlarda, gerekli olduğu zaman ve yerde üretilmesi durumunu açıklar. Bu sistem, sadece imalatla ilgili işlemlerde değil, malzeme tedarikinden depolamaya, bakım-onarımdan mühendislik tasarımına, satıştan üst yönetime kadar olan işletme sisteminin diğer alanlarında da etkisini hissettirmektedir. Bu sistemde stokların etkin kullanımı ile verimliliğin arttırılması amaçlanmaktadır. Bu çalışma ile, TZÜ sistemini oluşturan temel felsefe ve kavramlar ile TZÜ sisteminin tam ve doğru olarak anlaşılabilmesi için temel çerçeve ve TZÜ sistemini destekleyen temel alt sistemler incelenmektedir. Ayrıca, TZÜ sisteminin özellikleri, geleneksel üretim anlayışı ve MRP, MRP II, OPT ile karşılaştırılmaktadır. Uygulama bölümünde ülkemizdeki işletmelerde, TZÜ sisteminin uygulanabilirliği konusunda bir durum saptaması yapılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Nowadays the process started with the petrol crisis in 1970s has changed radically the international business climate irreversably. Along 20 years after petrol crisis world economy faced an unexpected booming and new technologies and products faced a continous demonds. Booming of sectors and gaining international dimension of competition, that is; unexpected increase of the costs overcapacity of production, necessity of presenting new products rapidly has coused radical changes in production strategies. As a results of these radical changes, production management and systems aiming to catch up with the changes defined as“Plexible Production Systems”, 'Total Quality Management“, ”Just İn Time Production" have emerged. In this study the JJ.T. method which was developed by Japan as she was lack of manpower and capital in order to carry out its existence by TOYOTA company after the world war II. Basically, J.I.T. method which is based on reducing all extravagances in order to pull down the costs, means producing necessary pieces wherever and wherever necessary. This system has an influance not only on process related with production, but also in other fields such as from providing tools to storage, from maintenance to engineering design, from sales to top directors. In this system, increasing productivity by using stoks efficiently is aimed. In this study, basic philosophy and concepts composing the J.I.T. system and basic sub systems supporting the Just In Time have been analised Furthermore traditional production system of J.I.T. is compared with MRP, MRP II, OPT. In the application chapter, applicability of J.I.T. system to some sectors in our country has been studied.