Ürün ve süreç kalitesini iyileştirmede kullanılan istatistiksel modelleme teknikleri üzerine bir araştırma
An Investigation on the statistical modelling techniques that are used improve product and process quality
  1. Tez No: 63655
  2. Yazar: ALİ KEMAL ŞEHİRLİOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ ŞEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonometri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 368
Özet
ÖZET Özellikle son yıllarda kalite iyileştirme faaliyetleri deney tasarımı ve yanıt yüzeyi metodolojisini yoğun olarak kullanan çalışmalar içermektedir. Ayrıca, genelleştirilmiş doğrusal modellerin bu konuya uyarlanması ile ilgili çalışmalarda göze çarpmaktadır. Bu çalışmanın odak noktası, bir çok yeni çalışmada olduğu gibi, Taguchi yaklaşımının etkinleştirilmesi çalışmaları, kalite karakteristiklerinin ortalama ve varyanslarının ayrı ayrı modellenmesi üzerine kurulmaktadır. Burada, tasarım ve gürültü faktörlerinin doğrudan ortalama ve/veya varyansını etkileyen faktörler olarak ayrıştırılmasını da içermektedir. Bu çalışmada daha büyük daha iyidir ve daha küçük daha iyidir kalite karakteristikleri için, dağılışın ortalama ve varyansına ek olarak çarpıklığın da dikkate alındığı modelleme ve performans istatistikleri oluşturulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Recent studies about quality improvement activities are intensively use to design of experiments and response surface methodology. Generalized linear models are also favorite approach for quality improvement activities, as many studies of recently done. All of these techniques/approaches are conducted for improvement Taguchi methods. Therefore, these studies constructs the models of mean and variance seperately. Furterly, design and noise factors were examined and classified seperately direct and indirect effects on quality characteristic mean and variance. In this thesis model construction are taken care additionally skewness for the case of larger the better and smaller the better quality characteristics are used with proposed performance measures.