Suçluların topluma kazandırılmasında din eğitiminin rolü
The Role of the religious education addapting the criminals to the social life
- Tez No: 63653
- Danışmanlar: PROF. DR. SELAHATTİN PARLADIR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Din, Eğitim ve Öğretim, Sosyoloji, Religion, Education and Training, Sociology
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 160
Özet
“Suçluların Topluma Kazandırılmasında Din Eğitiminin Rolü”isimli çalışmamda, genel hatlarıyla, fert ve toplum hayatını çok derinden etkileyebilen din faktörünün ve bu yolla din eğitiminin, suçluların tekrar topluma kazandırılması konusundaki rolünü incelemeye çalıştık. Çalışmanın giriş bölümünde; öncelikle kavramlar üzerinde duruldu. Daha sonra Din Eğitimi ve Suç arasındaki ilişki ele alındı. İkinci bölümde; Araştırmanın konusu, problem durumu, hipotezler, sınırlamalar, metodoloji ve konu ile ilgili diğer çalışmalar genel hatlarıyla tanıtıldı. Üçüncü bölümünde; Din Eğitiminin ve Suçlu Psikolojisinin temel ilkeleri gözönünde bulundurmak suretiyle, bulgular değerlendirilerek yorumlar yapıldı. Son bölümde ise; Araştırmanın sonucu ve buna bağlı olarak bazı öneriler yer aldı.“Ekler”bölümünde ise araştırma konusu ile ilgili belge ve dokümanlar ilave edildi.
Özet (Çeviri)
In this study, named“The Role of the Religious Education Addapting the Criminals to the Social Life”, we tried to research the religion element which effects the social life deeply and by this way the role of the religious education addapting the criminals to the social life again. In the entrance part; first we dwelled on the concepts. And then we mentioned the connection between religian education and crime. In the second part; subject of the research state of problem, hypothesis, borders, methodology ant the other studies about subjects were introduced generalhlly. In the third part; by using the basic principles of religion education and criminals psychology and also by putting to use the findinngs, we made interpretations. In the last part; we gave a place the result of the study and some suggestions. And in dhe supplements part; it was added some documents about the subject of the study.