Büyük verinin pazarlamaya etkileri
Effects of big data on marketing
- Tez No: 636549
- Danışmanlar: PROF. DR. NURAY ERGÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu çalışmada büyük veri ve stratejilerinin pazarlama sektörüne etkileri incelenmiştir. Literatür kısmında, veri kavramı, pazarlamanın veriyle bağı, verinin sektörel önemi ve büyük veri faktörlerinden bahsedilmiştir. Şirketlerin varlıklarını sürdürebilmek için değişen dünyayı takip etmeye ihtiyaç duyması; satış ve pazarlama trendlerinin sürekli değişmesine yol açmış, bu noktada da büyük veri ve uygulamalarının önemi de oldukça önem kazanmıştır. Büyük veri her an gelişmekte olup, yatırım ve geliştirme yapılması gereken bir teknoloji fırsatı olarak anlam kazanmaktadır. Bu çalışmanın amacı; büyük veriyi ve bileşenlerini tanımlamak, büyük veri teknolojisinin pazarlama ve stratejilerinde kurumlara neler kazandırabileceğini ortaya koymaktır. Ayrıca, bu teknolojiyi yapısına entegre edebilmiş şirketlerin nasıl kazanımlar sağladığına dikkat çekmektir. Sonuç olarak, bu husustaki teknolojik gelişmeleri analiz edip, kendi yapısına yansıtan firmaların pazarlama faaliyetlerinde öne çıktığı ve değer kattığı görülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of big data and strategies on the marketing sector were examined. In the literature, the concept of data, the relationship between marketing and data, the sectoral importance of data and the big data factors are mentioned. The need for companies to follow the changing world in order to maintain their assets has led to a constant change in sales and marketing trends, at which point the importance of big data and its applications has also become very important. Big data is evolving at any moment, making sense as a technology opportunity where investment and development needs to be made. The main purpose of this study is to identify big data and its components, and to reveal what big data technology can bring to organizations in their marketing and strategies. It is also to draw attention to how companies that have been able to integrate this technology into their structure are making gains. As a result, it is seen that companies that analyze the technological developments in this respect and reflect their own structure are prominent in marketing activities and add value.