İyon değiştirici reçinelerle ilaç etken madde adsorpsiyonunun incelenmesi
Investigation of adsorption of active pharmaceutical ingredient with ion exchange resins
- Tez No: 636575
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL İNCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Kimya Mühendisliği, Chemistry, Chemical Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Temel İşlemler ve Termodinamik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Uluslararası Diyabet Federasyonu, dünya genelinde 382 milyon yetişkinin diyabet hastası olduğunu tahmin etmektedir. Türkiye'de ise bu sayı yaklaşık 7 milyondur. Verilere bakıldığında diyabetin hayatta sık rastladığımız ve her an karşılaşma riskimizin bulunduğu bir hastalık olarak tanımlanması mümkündür. Diyabet tedavisinde en önemli ilaç etken maddelerinin başında metformin HCl gelmektedir. Keşfi 1922 'lere dayanan ve şeker hastalığı tedavisinde etkinliği kanıtlanarak yaklaşık 25 yıldır kullanılan metformin HCl sağlık, ilaç sektörü ve tıp dünyası için önemli bir yere sahiptir.Bu tez çalışmasında ilk olarak metformin HCl çalışma konsantrasyonları ile UV spektrofotometre kullanılarak verdiği absorbans değerleri ile bir doğrusallık çalışması gerçekleştirilmiştir. Ardından iyon değiştirici reçine olarak kullanılan Amberlite IRA-67, Amberlite IRA-96, Amberlite IRA-400 ve Amberlite IRA-958 ile optimum süre çalışması yapılıp sıcaklık, pH, adsorban miktarı ve başlangıç konsantrasyonu gibi parametreler değiştirilerek adsorpsiyona etkisi incelenmiştir. Deney sonuçlarının Langmuir, Freundlich ve Temkin izoterm modellerine uygunluğu incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The International Diabetes Federation estimates that 382 million adults worldwide are diabetic. In Turkey, the number is about 7 million. According to the data, it is possible to identify diabetes as a disease that we often encounter in life and that we have the risk of encountering at any time. Metformin HCl is one of the important of active pharmaceutical ingredients in the treatment of diabetes. Metformin HCl was discovered in 1922s and has been used for 25 years. It has an important place of healthcare, pharmaceutical industry and medical.In this thesis study, firstly, a linearity study was carried out with the absorbance values given by using UV spectrophotometer with metformin HCl concentrations. Then, Amberlite IRA-67, Amberlite IRA-96, Amberlite IRA-400 and Amberlite IRA-958 were used as ion exchange resin. The resins and metformin HCl studied for optimum time of adsorption. And then,the effect on adsorption was studied by changing parameters such as temperature, pH, adsorbent amount and initial concentration. The experimental results to Langmuir, Freundlich and Temkin isotherm models were investigated.