Kadın giyiminde trompe l'oeıl uygulaması
- Tez No: 636585
- Danışmanlar: DOÇ. SELDA KOZBEKÇİ AYRANPINAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil ve Moda Tasarımı Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 256
Özet
Moda tasarımında sanat kavramı 20. yüzyıl itibariyle birbirini etkileyeme başlamıştır. Görsel yanılsama anlamına gelen, geçmişi 15. yüzyıla dayanan sanat terimi trompe l'oeil de modaya geçiş yapan dikkat çekici tekniklerden biridir. Bu teknik kullanıldığı her alanda esere mevcut fikirlerin yıkıcılığının yanında farklı bir bakış açısı da kazandırmaktadır. Trompe l'oeil tekniğini tarihsel gelişimi ile inceleyen bu çalışmanın amacı, tasarım-sanat ve tasarımcı-sanatçı arasındaki ilişkinin günümüze kadar devam ettiğini vurgulamaktır. Bu doğrultuda tasarım ve sanat işbirliği ile yapılan markaların koleksiyonları araştırılıp, trompe l'oeil tekniğini kullanan tasarımlar analiz edilmiştir. Konunun pekiştirilmesi amacıyla tekniğin kullanıldığı kapsül bir koleksiyon oluşturulmuştur. Hazırlanan koleksiyon tasarım sürecinden pafta düzenine kadar anlatılmış ve görsellerle desteklenmiştir. Bu çalışma ile moda tasarımında yaratıcı alanın genişlemesine, özgün tasarımların geliştirilmesine katkıda bulunmak ve öğretici bir kaynak sunmak amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Art concept in fashion design has started to affect each other as of the 20th century. Trompe l'oeil, one of the art terms, which means as visual illusion and dates back to the 15th century is one of the remarkable techniques that make transition to fashion. This technique gives a different perspective to the work beside the destructiveness of existing ideas in every field it is used. The aim of this study, which examines the Trompe l'oeil technique with its historical development, emphasizes that the relationship between design-art and designer-artist continues by this time. Accordingly, collections of brands made with the collaboration of design and art were researched, designs using trompe l'oeil technique were analyzed. In order to consolidate the subject, a capsule collection using the technique was created. The prepared collection was explained from the design process to the layout and supported with visuals. With this study, it is aimed to contribute to the development of unique designs, the expansion of creative fields in fashion design and to provide a teaching resource.