Klasik gitar için çekme tekniklerinin farklı stillerde varyantlarını içeren sağ el egzersizleri
The right hand exercises including the variants of plucking techniques in different styles for classical guitar
  1. Tez No: 636592
  2. Yazar: EZGİ ALTUNSOY
  3. Danışmanlar: DOÇ. FATİH AKBULUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Klasik gitar için yazılmış bir eseri oluşturan müzikal doku sağ el açısından ele alındığında, temel çekme tekniklerine dayalı stillerin iç içe veya ayrı ayrı olarak kullanıldığı görülmektedir. Bu durum sağ elin hareketi açısından döngüler silsilesine tekabül etmekte ve bu döngüleri eklemleyecek manevra kontrolü gerektirmektedir. Bu da eseri oluşturan müzikal akışın sağ el açısından kesintiye uğramaması için, stillerin varyantlar halinde ayrımlanması, varyantların sağ elin tellere olan simetrik konumunu bozmayacak biçimde eklemlenmesi ve buna yönelik geçişli (İng: transitive) parmak düzenlerinin kurgulanması gereğini doğurur. Öte yandan gitar için yazılmış sağ el egzersizlerinin çoğu, tek bir stilin farklı sağ el kombinasyonlarının her birinin kendi içinde formüle edilmesi; yani fiziksel açıdan tek bir hareket döngüsünün ardışık olarak tekrarı anlayışına dayanmaktadır. Dolayısıyla bu egzersizlerin, farklı stillerin geçişli parmak düzenleri ile eklemlenmesine yönelik manevra kontrolünün sağlanmasında yetersiz olabileceği düşünülmektedir. Bu nedenle, polifonik açıdan yoğun müzikal dokulara sahip ileri düzey eserler seçilerek boş tel redüksiyonu ile sağ el ayrışımı sağlanmıştır. Bu yöntemle eserlerde çekme tekniklerinin kullanıldığı stiller varyantlar halinde ayrımlanmış ve bu varyantları eklemleyecek geçişli parmak düzenleri ile algoritmalar oluşturulmuştur. Bu algoritmalar doğrultusunda 25 adet sağ el egzersizi yazılmıştır. Bu egzersizlerin, sağ elin tellere olan konumunu göz önünde bulunduracak parmak düzeni oluşturma anlayışı ortaya koymada, eserlerde yer alan döngüler arası geçişleri eklemlemede, müzikal akıcılığı sağlamada ve klasik gitar için yazılmış eserlerde sağ el açısından daha tümel bir bakış açısının önemini vurgulamada faydalı olacağı düşünülmektedir. Literatür taraması sonucunda boş tel üzerinde yazılmış sağ el egzersizlerine yönelik az sayıda kaynağın yer aldığı görülmüştür. Dolayısıyla bu çalışmanın konunun sayılı örneklerinden birisi olması bakımından önemli olduğu düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
When the musical texture of a piece written for classical guitar is approached in terms of the right hand, it is seen that plenty of plucking styles based upon the fundamental plucking techniques are used separately or interbedded. This case corresponds to loop sequences of right-hand finger movement and requires the maneuver control to articulate these loop sequences. In the circumstances, it is anticipated that the segmentation of the styles in variants and articulating the variants with transitive fingering considering the symmetrical position of the right-hand to the strings will be useful to preserve the musical fluency. On the other hand, the right-hand exercises written for classical guitar are mostly based on the logic of the formulation of the different finger combinations of a plucking style. This case is based upon the logic of the repeat the same loop in terms of the finger movement. Therefore, it is thought that the exercises are insufficient to ensure a maneuver control for the articulation of different styles through the transitive fingering. For this reason, some advanced level pieces intensive with regard to polyphony were chosen, and the right-hand separation was made through the open string reduction. In this way, the plucking styles based upon the fundamental plucking techniques revealed in variants. An algorithm was formated for each piece through the articulation of the variants with the transitive fingering. Twenty-five right-hand exercises have been written through the reference of the algorithms. It is believed that the exercises will be beneficial to present the logic of transitive fingering considering the symmetrical position of the right hand, to articulate the transition between the loops, to ensure the musical fluency, to underline the importance of a universal perspective in terms of right-hand fingering. In the conclusion of the literature review, ıt has been found out that there are limited resources on right-hand exercises; therefore it is believed that this research is thought to be important in terms of being one of the limited examples of its subject.