Raylı sistem araçlarında RAMS verilerini ve tekniklerini kullanarak, araç performansını, bakım ve arıza giderlerini iyileştirmek
Improving rolling stock maintenance performance by using RAMS data and technics
  1. Tez No: 636594
  2. Yazar: TURGAY KADIOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TUNCER TOPRAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ulaşım, Transportation
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kentsel Sistemler ve Ulaştırma Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu çalışmada, Bakım kavramının anlamı ve bakım süreçleri detaylı olarak incelenmiş, uluslararası literatürde ve raylı sistemde pratik uygulamalarda bakım süreçleri nasıl takip ediliyor konusu detaylandırılmıştır. İngilizce kelimelerin baş harflerinden oluşan RAMS kavramı, Güvenilirlik (R), Kullanılabilirlik (A), Bakım yapılabilirlik (M) ve Emniyet (S) olarak adlandırılmaktadır. RAMS gereksinimlerini ve bu gereksinimlerin yerine getirildiğinin ispatını tarifleyen süreçlerin takibi de RAMS yönetimine örnektir. Bakım yöntemlerinin bir çıktısı olarak şehir içi raylı sistem araçlarında oluşan arızaların RAMS yöntemleri ile elde edilen istatistiki verileri incelenerek, elde edilen bu veriler sistem bazlı detaylandırılarak ve arızaların kök sebebleri bulunarak anlamlı hale getirilmiş, bakım ve arıza giderlerini azaltabilmek amacıyla verilerin nasıl kullanılacağı, örneklerle gösterilmiştir. Aynı zamanda RAMS hesabında kullanılan yöntemler, detayları ile açıklanmış ve bu çalışma sayesinde raylı sistem araçlarında bakım ve RAMS takibi için kılavuz teşkil edecek bir çalışma yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, meaning of maintenance and maintenance activities have been deeply investigated. The issue, how to be followed of maintenance processes according to international literature and in practical applications for railway sector, has been detailed. RAMS concept is abbreviation of the words that are Reliability, Availability, Maintainability and Safety. RAMS management is done by fulfilling RAMS requests and by proving multilevel system performance according to RAMS standard EN 50126. As a result of maintenance activities, rolling stocks RAMS data is obtained. The data were deeply analyzed and filtered. Then they became useful data. We used that data to focus on root cause of failure. By solving root cause of problem, we can improve maintenance and vehicle performance. By this study, we created a manual for Turkish users who wants to work about rolling stock Maintenance and RAMS issue in the future.