Öğretmen adaylarının genel kimya dersine yönelik tutumları ve problem çözme becerilerine ilişkin algılarının incelenmesi
Determination of prospective teachers' attitudes for general chemistry course and problem-solving skills
  1. Tez No: 636611
  2. Yazar: NURSELİ OĞUZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERKAN YANARATEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fen Bilgisi Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu araştırmada, sınıf öğretmenliği ve fen bilgisi öğretmenliği lisans programlarında öğrenim gören öğretmen adaylarının genel kimya dersine yönelik tutumları ve problem çözme becerilerine ilişkin algılarının incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırma sürecinde nicel araştırma yaklaşımlarından olan tarama yöntemi kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu Kastamonu Üniversitesi Eğitim Fakülte'sinde bulunan 280 sınıf öğretmeni adayı ve 211 fen bilgisi öğretmeni adayı oluşturmaktadır. Katılımcılar uygun örneklem metodu ile belirlenmiş olup, 1, 2, 3 ve 4.sınıflarda öğrenim görmektedir. Araştırmada nicel yaklaşımlar kullanıldığı için veri toplama aracı olarak da nicel veri toplama araçları tercih edilmiştir. Bu kapsamda alan yazında bulunan ve daha önce geçerliği ve güvenirliği sağlanmış olan araçlar kullanılmıştır. İlk olarak öğretmen adaylarının kimya dersine yönelik tutumlarını belirlemek amacıyla İnce Aka (2012) tarafından geliştirilen“Kimya Dersine Yönelik İlgi ve Tutum Ölçeği-KDYİTÖ”kullanılmıştır. Daha sonra öğretmen adaylarının problem çözme becerilerini incelemek amacıyla Şahin, Şahin & Heppner (1993) tarafından Türkçe'ye uyarlanan“Prolem Çözme Envanteri-PÇE”kullanılmıştır. Araştırma verilerinin analizinde ise betimsel ve çıkarımsal istatistik tekniklerinden yararlanılmıştır. Betimsel istatistikler frekans, yüzde ve aritmetik ortalama tabloları kullanılarak ifade edilmiş, çıkarımsal istatistikler ise bağımsız gruplar t-testi, korelasyon testi ve ANOVA testi ile ifade edilmiştir. Araştırma sonucunda öğretmen adaylarının hem kimya dersine yönelik tutumlarında hem de problem çözme becerilerine yönelik görüşlerinde anlamlı düzeyde farklılıkar bulunduğu belirlenmiştir. Anlamlı farklılık bulunan değişkenler; cinsiyet, branş, sınıf düzeyi, mezun olunan okul türü ve genel kimya dersi not ortalaması değişkenleridir. Ayrıca öğretmen adaylarının kimya dersine yönelik tutumları ile problem çözme becerileri arasında olumlu düzeyde korelasyon bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to examine the attitudes of the pre-service teachers studying in classroom teaching and science teaching undergraduate programs towards the general chemistry course and their perceptions about problem solving skills. Survey method, one of the quantitative research approaches, was used in the research process. The study group of the research consists of 280 classroom teacher candidates and 211 science teacher candidates in the Faculty of Education at Kastamonu University. Participants are determined with the appropriate sampling method and they are studying in 1st, 2nd, 3rd and 4th grades. Since quantitative approaches are used in the research, quantitative data collection tools are also preferred as data collection tools. In this context, the tools in the literature that have been valid and reliable have been used before. Firstly, Chemistry Course Interest and Attitude Scale-CCIAS, which was developed by İnce Aka (2012), was used to determine the attitudes of prospective teachers towards chemistry lesson. Then,“Prolem Solving Inventory-PSI”adapted to Turkish by Şahin, Şahin & Heppner (1993) was used to examine the problem solving skills of prospective teachers. Descriptive and inferential statistics techniques were used in the analysis of the research data. Descriptive statistics are expressed using frequency, percentage and arithmetic mean tables, inferential statistics are expressed by independent groups t-test, correlation test and ANOVA test. As a result of the research, it has been determined that there is a significant difference in prospective teachers' attitudes towards chemistry lesson and their views on problem solving skills. Variables with significant differences; gender, branch, grade level, type of school graduated, and general chemistry course grade point average variables. In addition, a positive correlation was found between the attitudes of prospective teachers towards chemistry lesson and their problem solving skills.