Yabancı dil olarak Türkçe alanındaki yüksek lisans tezlerinin giriş bölümlerinin sözbilimsel yapı özellikleri
Rhetorical structure features concerning introduction section of master theses in the field of Turkish as a foreign language
- Tez No: 636632
- Danışmanlar: PROF. DR. KAMİL İŞERİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Linguistics
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Genel Dilbilim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Genel Dilbilim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu çalışmada, metnin nasıl geliştiğiyle ilgilenen tür çözümlemesi aracılıyla“Yabancı Dil Olarak Türkçe”alanında yazılan lisansüstü tezlerinin giriş bölümlerinde bulunan sözbilimsel yapı özellikleri Swales'in (1990) ve Bunton'ın (2002) modellerini uyarlayan Kan'ın (2014) şablonundan faydalanarak çözümlenmiştir. Çalışmada yüksek lisans tezlerinin yazıldığı bilim alanına bağlı olarak ortak özelliklerin olup olmadığı araştırılmıştır. Araştırma kapsamında Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Ulusal Tez Merkezinden 2014-2018 yılları arasında“Yabancı Dil Olarak Türkçe”alanında Türkçe yazılan 128 lisansüstü teze ulaşılmış ve orantısal örneklemi oluşturan 96 tez incelenmiştir. Çalışmanın sonunda“Yabancı Dil Olarak Türkçe”alanındaki yüksek lisans tezlerinin giriş bölümlerinin hareket ve adımları saptanmış, bulunma sıklıkları yüzdeleriyle verilmiş, dilsel görünümleri açıklanmış ve hareketlerin döngüsellikleri incelenmiştir; kısaca, tezlerin giriş bölümlerinin sözbilimsel yapı özellikleri ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, the rhetorical structure features of master theses` Introduction section written in the field of Turkish as a foreign language were investigated through genre analysing which relates to how a text evolves by using the moves and steps framework of Kan (2014) that represents a customized version of Swales' (1990) and Bunton' s (2002) models. This research examines the possible common rhetorical features according to the master theses' academic field. Within this study, 128 master theses written in Turkish language between 2014-2018 in the mentioned field, were totaled from The Council of Higher Education National Thesis Centre and the sample consisted of 96 theses was analysed. As the result of this research, the rhetorical steps and moves of the master theses' Introduction section written in the field of Turkish as a foreign language were analysed, the frequency of their apperance were displayed with their percentage distribution, the circularity of the moves were established and their linguistic aspects were detected. Consequently, the rhetorical structure features concerning Introduction section were specified.