Rusya Federasyonu'nda toprağa dayalı örgütlenme ve yönetimlerarası ilişkiler
Territorial organization of state and intergovernmental relations in Russian Federation
- Tez No: 636631
- Danışmanlar: PROF. DR. NURAY KESKİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 340
Özet
Bu çalışma, Rusya Federasyonu'nun toprağa dayalı örgütlenmesini ve yönetimlerarası ilişkilerini konu almaktadır. Çalışmada egemen sınıfların mülk üzerindeki merkeziyetçi etkisinin, Rus devlet yönetim tarihi boyunca değişmemesi temel varsayım olarak ele alınmıştır. Bu varsayım doğrultusunda günümüzde Rusya Federasyonu'nda federal ilişkilerin işleyişlerinin anlaşılması amaçlanmıştır. Kiev Rus devleti, Çarlık devleti, Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği ve Rusya Federasyonu devletleri karşılaştırmalı tarihsel araştırma yöntemiyle incelenmiştir. Çalışma; sosyo-ekonomik yapı, merkezi yönetim/federal yönetim ve taşra yönetimi/ federe birimler/yerel yönetimler şeklinde üç temel araştırma alanı üzerinden kurgulanmış olup Rusya'da bunlar arasındaki ilişkiler incelenmiştir. Yapılan çalışmada, devlet kurma aşamalarının başlangıcında Rus devlet örgütlenmesinde merkezi yönetimin zayıf olması nedeniyle, zorunlu olarak yerelleşme politikalarının uygulandığı; merkezi yönetimin istikrarlı ve güçlü olduğu dönemlerde ise daima yeniden merkezileşme politikalarının uygulandığı tespit edilmiştir. Ayrıca, Rusya Federasyonu'nda birden fazla federe birim çeşidinin bulunması, tarihsel koşulların sonucudur. Yönetimlerarası ilişkilerde federe birimlerin asimetrik yapılanması da bu koşullara bağlıdır. Günümüzde devlet başkanının güçlü konumuna paralel olarak yürütülen merkeziyetçi politikalar, Çarlık ve Sovyet döneminde devlet kurma deneyimlerinin ürünüdür. Bu nedenle Rusya Federasyonu'nda yönetimlerarası ilişkilerde, federal yönetimin otoriter ve merkeziyetçi yaklaşımı Rus devlet yönetim kültürünün doğal bir sonucudur. Bu çalışmanın Türkiye'deki karşılaştırmalı kamu yönetimi çalışmalarına katkı sağlaması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
This study focuses on territorial organization of state in Russian Federation and intergovernmental relations. In this study, the centralization effect of rulling classes on the property is the main hypothesis during the Russian state administration history. In the context of the main hypothesis, it has been aimed to understand how federal relations work in the Russian Federation today. The Kievan Russian state, the Tsarist state, the Soviet Union state and the Russian Federation have been analyzed by comparative historical research method. The study is based on three main research areas: socio-economic structure, central/federal administration and provincial/federal subjects/local administrations, and intergovernmental relations between these governments in the Russian Federation has been examined through these research areas. In this study, due to the fact that the central government has been weak at the beginning of new state establisment, decentralization policies have been implemented because of the obligations, but every time recentralization policies have been implemented when the central government has been powerful and stable. In addition, the existence of more than one type of federal subjects in the Russian Federation has been result of historical conditions. Asymmetric structuring of federal subjects in the intergovernmental relations also depends on these conditions. Today centralization policies in paralel with the strong position of the president are the output of state establisment experiences of the Tsarist and Soviet periods. Therefore, authoritarian and centralist approach of the federal government at the intergovernmental relations is the natural result of Russian state administration culture. This study is expected to contribute to the study of comparative public administration in Turkey.