'Eksik' filmi bağlamında, yabancılaşma olgusunun, modern hayata yansımaları
Reflection of foreign experience to modern life in the context of the 'Missing' movie
- Tez No: 636648
- Danışmanlar: PROF. DR. SELAHATTİN YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Sahne ve Görüntü Sanatları, Fine Arts, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Maltepe Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
19. yüzyılda Sanayi Devrimi'nin etkisiyle şehirlere doğru hızlı bir göç gerçekleşmiş ve bunun sonucu olarak doğan kentleşme beraberinde yeni bir yaşam biçiminin doğmasına yol açmıştır. Modernleşme olarak adlandırılan bu yeni yaşam biçimi, insanın tüketmek için daha fazla üretmesi sonucu doğurmuştur. Hızla değişen toplum yapısı ve para merkezli yaşam biçimi insanın önce yaptığı işe, sonra buna paralel olarak topluma, çevresine ve kendine yabancılaşması sonucunu doğurmuştur. Bu çalışmada yabancılaşma kavramı üzerinden“Eksik”filmi analiz edilmiş olup, yabancılaşmanın modern hayata yansımaları tartışılmıştır. Filmde kentsel dönüşüm sürecinde, bir semtin ve doğal olarak insanlarının dönüşümünü, insanın yabancılaştıkça nasıl doğaya yakınlaştığını izleriz. Yetişkin bir erkeğin şehir hayatı, işsizlik, aile geçmişi, doğadan uzaklaşma gibi farklı sebeplerle yabancılaşmasını ve bundan korunmak için doğaya sığınışını ele alan film, yabancılaşma kuramları üzerinden analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In the 19th century, there was a rapid migration towards the cities with the influence of the Industrial Revolution, and as a result of this, urbanization led to the birth of a new way of life. This new way of life, called modernization, has resulted from the fact that man produces more to consume more. Rapidly changing social structure and money-centric life style resulted in the alienation of the human to the work he did first, and then to the society, his environment and himself. In this study, the movie“Missing”was analyzed through the concept of alienation and the reflections of alienation on modern life were discussed. In the process of urban transformation in the film, we watch the transformation of a neighborhood and its people, and how people get closer to nature as they become alienated. The film, which deals with the alienation of an adult man for different reasons such as urban life, unemployment, family history, and departure from nature, and his refuge in nature to be protected from this, was analyzed through alienation theories.