Otel işletmelerinde iş tatmininin ölçülmesi ve işgören performansına etkileri
Measurement of job statisfaction in the accomadition industry and to the personnel performance
  1. Tez No: 63665
  2. Yazar: KEMAL KANTARCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖCAL USTA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 164
Özet
ÖZET Bu tez çalışmasında konaklama - ağırlama işletmelerinde çalışan iş görenler için iş tatmini düzeyinin önemini ortaya koymak, iş tatminin ilgili olduğu değişkenleri tespit etmek ve iş tatmini ölçebilecek bir ölçek geliştirmek ve bu ölçekle belli bir denek grubunda ölçme yapıp bulguları ifade etmektir. Tez altı bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde; iş tatmini, tanımsal ve kavramsal açıdan incelenmektedir. İş tatmini ölçülmesinin gerekçeleri ortaya konmakta, araştırma problemini tanımı yapılarak kapsamı belirlenmektedir. İkinci bölümde, iş tatmini ile ilgili değişkenler olarak, performans, iş gücü devri, devamsızlık, yaş, meslek, cinsiyet, akıl sağlığı ile ilişkisi açıklanmaktadır. Üçüncü bölümde, iş tatmini ile ilgili teoriler tarihsel seyri içinde ifade edilmektedir. Bu teoriler, farklı açılardan iş tatmini hakkında yaklaşımlarda bulunmuşlardır. İş tatmini koşullan belirlenirken bu teoriler dikkate alındı. Dördüncü bölümde, dünyada ve Türkiye'de turizm sektörü incelenerek insan faktörü ve iş tatmini ilişkisi ortaya konmuştur. Konaklama sektöründe iş tatmininin önemi ve gereği ifade edilmiştir. Beşinci bölümde, araştırma süreci ifade edilerek araştırmanın kapsamı ve yöntemi açıklanmıştır. Ölçek geliştirme sürecinde, önce pilot çalışmanın yapılma şekli, geçerlilik ve güvenilirlik testleri ve sonuçlan ifade edilmiştir. Sonra asıl çalışmanın yapılış koşullan ve şekli açıklanarak bulgular ortaya konulmuştur. Araştırma ile ilgili hipotezler geliştirilmiştir. Altıncı bölümde, araştırmada elde edilen bulgular yer almaktadır. Burada araştırma grubu analiz edilerek hipotezler test edilmiştir. İş Görenlerin iş tatmin koşullarındaki tutum ifadeleri incelenerek iş tatmin düzeyi ortaya konmuştur. Denek grubu olarak iş görenlerin örgütsel gereksinim sıralaması yaş, cinsiyet, medeni durum, eğitim gibi faktörlere göre yapılmıştır. II
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The purpose of this thesis is to emphasise the importence of the level of job satisfaction, and to determine variables concerning the job satisfaction and to develop a measure to decide the matter after consideration and to express the evidence after having experimented on the subjects of experimentation This thesis consists of six chapters; In the first chapter, job satisfaction has been examined from the conceptual and definitive point of wiew. The statement of reasons of measure of the job satisfaction has been expressed, and the research problem its extension ( scope) having been defined, has been determined. In the second chapter, the variables concerning the job satisfaction, performance, the transfer of man power, absenteeism, age, vocation, sex and mental health have been explained. In the third chapter, theories concerning the job satisfaction in the sequence of historical observations have been explained. These theories concerning job satisfaction, are approached from different aspects. When job satisfaction conditions were being determined these theories have been taken into consideration. In the fourth chapter, the tourism industry both in Turkey and in the world being examined, the man power factor and job satisfaction have been brought up (exposed). The importonce and necessity of job satisfaction in accommodation industry has been stated. In the fifth chapter, the process of research being expressed the scope (extension) and method of the research have been explained. In the process of measure development, first of all of the sort of research the validity and reliability of tests and results have been expressed. The hypotheses concerning the research have been developed. In the six part the results which have been discovered (submitted) take place. Here in this thesis, by analyising the research (section), hypotesis have been tested. Conducting a poll on the laborers and examining their statements about their working conditions, the level of their job satisfaction has been brought about. Bearing in mind necessity for an organised union, age, sex, their marital status, schooling this poll has been conducted according to educational factors on the subjects of the experiment. ill