Oyunlaştırma uygulamalarının bireysel performans üzerine etkisi: Hava taşımacılık sektörü uygulaması
The effect of gamification applications on individual performance: Application of air transportation sector
  1. Tez No: 636685
  2. Yazar: SAMET ELİTOK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜR BERSAM BOLAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sivil Havacılık, İşletme, Civil Aviation, Business Administration
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Farklı sektörlerde faaliyet gösteren birçok işletme, farklı amaçlar için oyunlaştırma uygulamalarına yönelmeye başladı. Birçok akademik araştırma oyunlaştırmanın başarılarını gösterse de olumsuz etkilerin de ortaya çıkabildiği görülmektedir. Çalışmanın amacı, hava yolu taşımacılık sektöründe, oyunlaştırmanın bireysel performans üzerinde etkisinin gözlemlenmesidir. Oyunlaştırma faktörünün,“Oyunlaştırma Tasarımı”,“İşletmeye Uygunluk”ve“Oyunlaştırmaya Katkı”alt boyutları ile oluştuğu kabul edilmiş, Yapısal Eşitlik Modeli oluşturulmuştur. Araştırma, uluslararası faaliyet gösteren bir Tam-Servis hava yolu taşımacılık işletmesinde, 166 çalışanın katılımıyla gerçekleştirilmiştir. Analiz sonucunda“Oyunlaştırmaya Katkı”ve“İşletmeye Uygunluk”faktörlerinin“Bireysel Performans”üzerinde anlamlı direkt pozitif etki sahibi olduğu,“Oyunlaştırma Tasarımı”faktörünün ise anlamlı direkt etki sahibi olmadığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Many businesses have started to use gamification for different purposes. Although many academic studies show the success of gamification, negative effects can also occur. The aim of the study is to observe the effect of gamification on individual performance in air-transportation industry. In research, gamification is formed with the sub-dimensions of“Gamification Design”,“Business Suitability”and“Contribution to Gamification”, and a Structural Equation Model was created. The research was conducted in Full-Service international airline company; it was seen that“Contribution to Gamification”and“Business Suitability”had direct positive effect on“Individual Performance”and“Gamification Design”didn't have significant direct effect.