İfade özgürlüğü bağlamında radyo ve televizyonların idari denetimi ve Radyo ve Televizyon Üst Kurulunun idari yaptırım yetkisi
Administrative supervision of radio and television and administrative sanction authorization of Radio and Television Supreme Council in the context of freedom of expression
- Tez No: 636757
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERDAR TALAS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 178
Özet
İfade özgürlüğüne sahip olmak hem birey hem de toplum açısından büyük önem arz etmektedir. İfade özgürlüğünün gerçekten sağlanabilmesi, bireylerin düşüncelerini serbestçe aktarabilmesi ve bu düşüncelere ulaşabilmesi sayesinde mümkün olabilir. Bireylerin düşünceleri paylaşabilmesini ve öğrenebilmesini sağlayan radyo ve televizyonların etkisinin çok güçlü olması, bu alanın denetlenmesini gerekli kılmaktadır. Ancak bu denetlemenin birtakım sınırlamalara bağlı olması gerekir. Bu kapsamda çalışmamızda öncelikle ifade özgürlüğü incelenecek, daha sonra RTÜK'ün regülasyon, yaptırım ve denetim işlevleri incelenerek yaptırım kararları ifade özgürlüğü bağlamında değerlendirilecektir.
Özet (Çeviri)
Having freedom of expression has great importance for both the private individual and society. The freedom of expression can only be achieved through the fact that individuals can freely transfer their thoughts and access them. The effect of radio and television which enables individuals to share and learn thoughts is very strong and that is the reason why this area needs to be inspected. However, this inspection must be subject to certain limitations. In this context, firstly, freedom of expression will be analyzed; then the regulation, sanction and supervision functions of RTÜK will be examined and sanction decisions taken will be evaluated in the context of freedom of expression.