Temporality and temporal experience in electronic music composition
Elektronik müzik besteciliğinde zamansallık ve zaman deneyimi
- Tez No: 636758
- Danışmanlar: PROF. DR. CAN KARADOĞAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Müzik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 209
Özet
Bu tez elektronik müzik besteciliğinde zamansallığı ve zaman tecrübesini irdelemek ve bu konularla ilgili tartışmalara katkıda bulunmak maksadındadır. Zaman konusuna dair mevcut literatürün geniş kapsamda sunduğu birikime rağmen, zamanın neden önemli bir mesele olduğu sorusu, ve bu sorunun bestecilik sürecine olan katkılarına dair halen araştırma yapılması gerekmektedir. Böyle bir gereklilik, elektronik müzik besteciliğinin kuramsal boyutuna yönelik tartışmaları da beraberinde getirmiştir. Bu tartışmalar ise, bestecilik yöntem ve stratejilerinin oluşumuna yönelik pek çok soruşturmanın da önünü açmış bulunmaktadır. Zira sunduğu geniş teknik imkanların yanında elektronik müzik, günümüz besteceliğine sadece metodolojik değil, kuramsal olarak da büyük katkıda bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This dissertation aims to address and contribute the issues surrounding temporality and temporal experience in electronic music composition. Despite the current vast literature on electronic music composition research, it appears as though there is a necessity towards an extensive investigation on why temporality is a significant topic in this field and how it contributes to the compositional process. Such a necessity also implied the exploration of the theoretical background of electronic music composition to a wider extent, alongside discussing its impact on the formation of compositional strategies and methodologies.