Kadırga Kültür Havzası yol/yayla havaları repertuarının vokal icrada ağız ve hançere özellikleri açısından incelenmesi
Examination of Kadırga Culture Basin yol/yayla songs repertoire in terms of mouth and larynx features invocal performance
- Tez No: 636756
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEVAL EROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Performans Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Doğu Karadeniz, coğrafi ve iklim koşullarının elverişli olması nedeniyle yaylacılık faaliyetlerinin yoğun bir şekilde görüldüğü bölgedir. Özellikle Kadırga Kültür Havzası içerisindeki yerleşimler yayla ve yaylacılık geleneğinden etkilenmiş ve bu gelenek ile beraber yıllar içerisinde“yayla havalarının”oluşumu gerçekleşmiştir. Çünkü yayla havaları kaynağını yaylacılık geleneğinden almaktadır. Araştırmamız için yaptığımız literatür taramasında yayla, yaylacılık ve yayla havaları ile ilgili tarihsel, kültürel ve müzikle ilgili yazılı, sözlü ve görüntülü kaynaklar taranmıştır.“Kadırga Kültür Havzası Yol/Yayla Havaları Repertuarının Vokal İcrada Ağız ve Hançere Özellikleri Açısından İncelenmesi”adlı çalışmamız konu ile ilgili detaylı bir araştırmaya rastlanılmadığı için tercih edilmiştir. Çalışmanın amacı; Kadırga Kültür Havzası sınırlarında icra edilen yayla havalarını ve bu havaların yaşam performansı ile bağlantısını tespit etmek; dil, ağız ve hançere özelliklerini, melodik oluşumlarını analitik açıdan değerlendirmektir. Yaylaya göç esnasında; yaylaya olan özlemi, baharın gelişini ve sevdalıların birbirine olan sevgisini anlatan uzun hava türündeki yayla havaları icra edilmektedir. Buna ek olarak icra edilen yol/yayla havalarının tanım olarak kavram karmaşası içermesinden ötürü konuya detaylı bir şekilde değinilmiştir. Son olarak araştırmamızda tespit edilen 14 adet yayla havasının transkripsiyonu çıkarılarak dil, ağız ve tavır özellikleri, melodik yapıları ve formu incelenmiş olup elde edilen sonuçlar çalışmamızın son bölümünde belirtilmiştir. İcra edilen yayla havalarına müzikal açıdan bakıldığında kendine has karakteristik ağız ve hançere özellikleri içerdikleri tespit edilmiştir. Anahtar Kelimeler : Yayla Havaları, Yayla, Yaylacılık, Ağız Hançere Analizi, Kadırga Kültür Havzası, Yol Havaları
Özet (Çeviri)
Eastern Black Sea is the region where transhumance activities are seen intensely due to favorable geographical and climatic conditions. Especially the settlements within the Kadırga Cultural Basin were influenced by the plateau and transhumance tradition, and with this tradition, the formation of“yol / yayla songs/hava”took place over the years. Because the plateau songs takes its source from the transhumance tradition. During the literature review stage for our research written, oral and visual sources related to the historical, cultural and musical of the plateau, transhumance and yayla songs were scanned. Our study named“Examination of Kadırga Culture Basin Yol / Yayla Songs Repertoire in Terms of Mouth and Larynx Features in Vocal Performance”was chosen because no detailed research was found on the subject. Purpose of the study; To determine the plateau songs performed within the borders of Kadırga Culture Basin and the connection of these songs with the life performance; To evaluate the features of tongue, mouth and larynx, and their melodic formations from an analytical perspective. During the migration to the plateau; Plateau songs are performed, which express the longing for the plateau, the arrival of spring, and the love of lovers for each other. In addition to this, since the yol / yayla songs contains confusion in terms of definition, this subject has been discussed in detail. Finally, the transcription of 14 plateau songs which were detected in our study was extracted, and then the features of language, mouth and manner, melodic structures and melodic form were examined. The results were obtained in the last part of our study. When the performed yol / yayla songs are examined from a musical point of view, it has been determined that they contain characteristic mouth and larynx features.