Özel ilgi alanı dergiciliğinde yeni medya uygulamaları
New media applications in special interest magazines
- Tez No: 636769
- Danışmanlar: PROF. DR. ASLI GÖNENÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, Journalism
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Genel Gazetecilik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Uygarlığın son 25 yılına damgasını vuran dijitalleşme olgusu, kitle iletişim tarihinde eşine rastlanmayan bir küresel kapsama alanı yaratmaktadır. Taş yazıtlardan yüzyıllar sonra almanak, bülten ve haber kâğıtlarına dönüşen, sonraki yüzyıl içinde gazete ve dergilere uzanan, yaklaşık aynı süre sonunda radyo ve televizyonla bir sıçrama gerçekleştiren kitle iletişim araçları, bu sıçramanın ardından yüzyıl bile geçmeden, dijital ürünler karşısında kendilerini bir varlık-yokluk savaşımının içinde bulmuşlardır.“Yeni medya”adı verilen dijital kitle iletişim ürünleri, geleneksel medya araçlarının her birini özgün tanımlarını silikleştiren bir dönüşüme zorlamaktadır. İş ekonomisi ve işletme örgütlenmesi bakımından diğer kitle iletişim araçlarına göre minimal bir yapı arz eden, hedef kitleye odaklanmış içerikleri ve görece gözlemlenebilir bir piyasaya yönelik reklam faaliyetleri dolayısıyla dergiler de aynı durumdadır. Ancak dergiler için bu bütünleşme daha zorlu bir süreçtir; hız, anlık yenileme, süre ve yer kısıtlılığının bulunmaması gibi yeni medyaya ait özellikler dergi medyasına özgün tanımını kaybettiren riskler olarak belirginleşmektedir. Bununla birlikte ve özellikle özel ilgi alanı dergileri uzmanlık gerektiren konulara yoğunlaşmak ve rafine kaynak olmak gibi özgüllükleriyle mevcudiyetlerini koruma ve teknolojik-yapısal sıçramaları içselleştirerek dönüşme potansiyelleriyle öne çıkmaktadırlar. Bu çalışmada özel ilgi alanı dergiciliğinin tarihsel konumu tespit edilmekte, dijital çağa uyum sağlama süreci gözden geçirilmekte, küreselleşen dünyanın baskın özelliği olan tüketim toplumu içerisindeki yeri ekonomi politik yaklaşımla tespit edilmekte, örneklem olarak seçilen yat dergiciliği bağlamında geleceği tartışılmaktadır.
Özet (Çeviri)
The digitalization phenomenon making a mark on the last 25 years of civilization is creating an unmatched global coverage in mass communication history. Mass media, which turned into almanac, bulletins and newsletters, centuries after the stone inscriptions and evolved into newspapers and magazines in the next century making a leap with radio and television at the end of the same period, found themselves in a struggle for existence in the face of products of the digitalization not even a century after the fast-paced progress. Digital mass media products, aka.“new media,”force every traditional media tool into a transformation where their unique definitions start fading away. With a minimal structure compared to mass media in terms of business economics and business organization, and focusing on a target audience and advertising activities aimed at a relatively observable market, magazines also face transformation imposed by new media. On the other hand, it is a more complicated process for magazines to this transformation. New media features, such as speed, instant updates, lack of time and space constraints, become evident as risks for magazine media, making it lose its original definition. Nevertheless, with their specific features and being a refined source with their focus on specialized subjects, especially special-interest magazines come to the forefront with their potential to keep their existence and continue their way by internalizing technological-structural upgrades. In this study, the historical position of special-interest magazines is identified, the process of its adaptation to the digital age is reviewed, its place in the consumer society, which is the dominant feature of the globalizing world, is determined with an economic political approach, and its future is discussed in the context of yachting publishing chosen as a sample.