BRICS ülkelerinin Afrika politikaları
African policies of BRICS countries
  1. Tez No: 636777
  2. Yazar: FATİH ENES YELEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZDEN ZEYNEP OKTAV
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu çalışmada, 21. yüzyılın başından itibaren Afrika kıtasında görülen ve“Yükselen Afrika”gibi söylemlere yol açan olumlu ekonomik tablonun, yükselen ekonomileriyle dikkatleri çeken BRICS grubuyla ilişkilendirilmesi kapsamında, grubun Afrika ile ilişkileri ele alınarak; kıtanın kalkınmasına yönelik fırsatlar mı sundukları yoksa sömürgecilik döneminden kalan yapıyı devam mı ettirdikleri anlaşılmaya çalışılmıştır. Afrika ve BRICS üzerine yazılmış İngilizce ve Türkçe kitaplar, makaleler, tezler, haber kaynakları, uluslararası kuruluşların kaynakları ve internet belgeleri olmak üzere birincil ve ikincil kaynakların tarandığı bu tez 3 farklı başlık altında değerlendirilmiştir. Bu doğrultuda, birinci bölümde Afrika Kıtasının dış aktörlerle ilişkileri tarihsel perspektiften ele alınarak sömürgecilik döneminde ve sonrasında ortaya çıkan yapının günümüze bıraktığı izler ele alınmıştır. İkinci bölümde ise 2000'li yıllarda global düzende artan çeşitlilik kapsamında yükselen güçler hikayesinde ön plana çıkan BRICS kavramı ekonomik ve politik açıdan incelenerek; grubun kapasitesi, global düzene yaklaşımı ve söylemleri incelenmiştir. Son bölümde ise, BRICS'in Afrika kıtasıyla olan ilişkileri; kıtaya yönelik yaklaşımları, söylemleri ve uygulamaları açısından incelenerek; kıtanın kalkınmasına yönelik fırsatlar mı sundukları, yoksa sömürgecilikten kalan yapıyı devam mı ettirdikleri anlaşılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this research, the positive economic indicators that have been seen in the African continent since the beginning of the 21st century and led to discourses such as“Rising Africa”have been handled in the context of identification with BRICS which is attracted attention with their rising economies. It is tried to be understood whether the BRICS group offers opportunities for the development of the continent, or they maintain the structure remaining from the colonial period continues. This thesis, which includes primary and secondary sources, including English and Turkish books, articles, theses, news sources, sources of international organizations and internet documents written on Africa and BRICS, has been evaluated under three different titles. Accordingly, In the first part, the relations of the African Continent with the external actors are handled from the historical perspective, and the traces left by the structure that emerged during and after the colonialism are discussed. In the second part, BRICS concept, which came into prominence in the story of rising powers within the scope of increasing diversity in the global order in the 2000s, was handled economically and politically; the capacity of the group, its approach to the global order and its discourses are examined. In the last part, BRICS' relations with the African continent; by examining the approaches, discourses and practices towards the continent; It is tried to be understood whether they offer opportunities for the continent's development or they maintain the structure left from colonialism.