Dış politikada toplumsal cinsiyet
Gender in foreign policy
  1. Tez No: 636791
  2. Yazar: HÜLYA DEMİRAĞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. LATİF PINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Politik Ekonomi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Kadın ve erkeğin biyolojik farklılığı olarak tanımlanan cinsiyet kavramı ile kültürel ve toplumsal değerlere göre belirlenen, toplumdan topluma ve tarihsel sürece göre değişen toplumsal cinsiyet kavramı birbirlerinden oldukça farklıdır. Toplumsal cinsiyet, kişinin fiziksel cinsiyetinden daha ziyade içinde yaşadığı toplumda oluşturulmuş bireysel kimliğidir. Toplumsal cinsiyet ve kadın çalışmaları üzerine yapılan araştırmalarda bu iki kavram arasındaki ayrıma vurgu yapılmaktadır. Toplumsal cinsiyet ve dış politika konularında adaletsizlik sorunu en önemli sorun olarak karşımıza çıkmaktadır. Kadınlara yönelik yapılan adaletsizlik ve ayrımcılık oldukça fazladır. Hızla değişen dünyada sosyo-politik alanda birçok gelişmeler yaşanmaktadır. Kadınların siyaset, uluslararası ilişkiler ve dış politika gibi alanların hepsinde eşit bir şekilde yer alması gerekmektedir. Bu çalışmada, kavramsal olarak ortaya çıktığı ilk günden bugüne kadar toplumsal cinsiyet kavramının tarihsel süreci, feminizm ile birlikte uluslararası ilişkilere girmesi ve son olarak ise Dış politikada toplumsal cinsiyet çalışmalarına yönelik uygulamalar ve politikalar incelenmektedir. Bu doğrultuda çalışma hazırlanırken Uluslararası İlişkiler alanında toplumsal cinsiyet ilişkisini incelemek, siyaset ve politika açısından kadınlara yönelik adaletsizlik ile ilgili bilgiler vermek ve bu konuda yapılacak çalışmalara kaynak oluşturmak amaçlanmaktadır. Çalışmanın hazırlanması sürecinde, konu ile ilgili bilimsel makaleler, kitaplar, gazeteler ve internet kaynakları kullanılmıştır. Aynı zamanda çalışma konusu kapsamında uluslararası sözleşmelere, belgelere, düzenlemelere ve fotoğraflara yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The concept of biologically defined gender between differences between men and women and the concept of gender, which is determined by cultural and social values and varies from society to society and historical process, are quite different from each other. Gender is the individual identity created in the society in which the person lives, rather than the physical gender. In researches on gender and women's studies, the distinction between these two concepts is emphasized. The problem of injustice in the fields of gender and foreign policy is the most important problem. Injustice and discrimination against women are very high. In the rapidly changing world, there are many developments in the socio-political field. Women should be equally involved in all areas such as politics, international relations and foreign policy. In this study, the historical process of the concept of gender from the first day of its emergence, to international relations with feminism, and finally, the practices and policies towards gender studies in foreign policy are examined. While preparing the study in this direction, it is aimed to examine the gender relationship in the field of International Relations, to give information about the injustice towards women in terms of politics and policy and to create a source for the studies to be carried out on this issue. During the preparation of the study, scientific articles, books, newspapers and internet resources were used. At the same time, international