Architectural encounters at makli necropolis (14th – 18th centuries)
Makli nekropolünde mimari karşılaşmalar (14.-18. yüzyıl)
- Tez No: 636811
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ UZAY PEKER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Tarihi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 367
Özet
Bu araştırmanın amacı, günümüz Pakinstan'ı Sind, Thatta'da bir nekropol olan Makli'deki yapı geleneğini 14. yüzyıldan 18. yüzyıla kadar değerlendirmektir Kendi başına duran oyma mezarlardan karmaşık anıt mezarlara kadar değişen 125.000 (biraz abartılı bir sayı) mezar topluluğuna ev sahipliği yapan dünyanın en büyük nekropollerinden biri olan Makli, 1981/82 yıllarında Thatta'nın Tarihi Anıtları olarak UNESCO Dünya Mirası listesine girmiştir. Bu anıt mezarların sergilediği çoğulcu mimarlık eski moda taksonomik model ile çalışıldığında problemlidir ve bu araştırma alan için yeni / alternatif bir tarih önermeyi amaçlamıştır. Bu yeni bakış açısı yapı geleneklerinin karşılaşması ve bütünleşmesini bir paradigma olarak belirler. Bu araştırma ayaktaki anıt mezarlara odaklanır ve araştırmanın yönetilebilir sınırlar içinde kalması için başka yapı tiplerini kapsamaz. Bu üç çatallı araştırma çalışmayı saha araştırması, literatür tarama ile çoğulluğu ve yabancı, yerel ve Hint unsurlarının bir araya gelişini yaymak için anıt mezarların analizine dayandırır.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to evaluate building tradition of Makli from 14th to 18th century, a necropolis in Thatta, Sindh in present day Pakistan. Makli, said to be one of the largest necropolises in the world housing 125,000 (a slightly exaggerated figure) burial ensembles of varying range from free standing carved graves to elaborate tombs, is a UNESCO World Heritage site added to the list in 1981/82 as Historical Monuments of Thatta. The pluralistic architecture these tombs display is problematic when studied through old school taxonomic model and the research is directed to propose a fresh / alternative history of architecture for the site. This fresh perspective entails encounter and integration of building traditions as a paradigm. This research focuses on the standing tombs and does not cover other building types, to keep the scope of research within manageable limits. This three pronged research bases the study on on-site investigation, literature survey and analysis of the tombs to dispense plurality and coming together of foreign, local and Indic elements.