Dâvûd-i Karsî ve Şerhu Kasîdet'i Bed'i'l-Emâlî isimli eserinin tahkik ve tahlili
The analysis of the work of art Dâvûd-i Karsî and Şerhu Kasidet'i Bedi'l Emâlî
  1. Tez No: 636812
  2. Yazar: RAMAZAN ERPİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RAMAZAN YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 178
Özet
Kelam alanında nazım türünde çeşitli eserler kaleme alınmış olup Siracüddîn Ali b. Osman el-Ûşî'de (ö. 575/1179) bu tür eser yazan müelliflerden birisidir. Yazmış olduğu eser büyük bir üne kavuşmuş ve Osmanlı devleti gibi Matüridi mezhebini takip eden topluluklar tarafından okunarak medreselerde ders kitabı olarak okutulmuştur. Kazandığı bu büyük ünden dolayı Siracüddîn Ali b. Osman el-Ûşî'ye ait olan Kasîdetü'l-Emâlî isimli eser üzerine çeşitli zaman ve mekanlarda yazılmış birçok şerh bulunmaktadır. Bu şerhlerden gün yüzüne çıkarılanlar olduğu gibi halen araştırmacılar tarafından bulunarak ilim dünyasına kazandırılmayı bekleyenler vardır. XVIII. yüzyıl Osmanlı coğrafyasında yaşamış olan Dâvûd-i Karsî'ye (ö. 1169/1756) ait olan Şerh'u Kasîdeti Bedü'l-Emâlî isimli eseri de gün yüzüne çıkarılmayı bekleyen eserlerden birisidir. Biz bu çalışmamızda söz konusu eserin çeşitli kütüphanelerdeki farklı nüshalarını karşılaştırarak bu eseri ilim camiasına kazandırmayı amaçladık.
Özet (Çeviri)
In the field of writing of poem whose name ls Siracuddin Ali b. Osman el-Ûşî was written in many articles were the one of the poets. His writing job got famous and was taken school lesson in the period of ottoman empire for the society who follows the principles of Mâtürîdî. Because of fame in the short period, there were so many literatural things in many times with different places were belongs to him. For those literatural things some of them has been explored by searcher some of them were waiting for new researcher. In the XVIII century of ottoman empire one of the arts of worker name is Dâvûd-i Karsî whose job is Kasîdeti Bedül Emâlî is still waiting for discovering. For this study, our aim is, to compare this art of work from many libraries for benefits for science.